Prima pagină » Coronavirus » Coreea de Sud vrea să testeze în România un tratament anti-Covid-19

Coreea de Sud vrea să testeze în România un tratament anti-Covid-19

Coreea de Sud vrea să testeze în România un tratament anti-Covid-19
Coreea de Sud vrea să testeze în România un tratament anti-Covid-19 / Sursă Foto: Pixabay

Ministerul Siguranței Alimentelor și Medicamentelor din Coreea de Sud a declarat joi că a aprobat studii clinice avansate pentru tratamentul candidat CT-P59 al Celltrion Inc., care ar putea fi utilizat pentru în lupta împotriva noului coronavirus, relatează Yonhap News Agency.

Testele de până acum au arătat că substanţa antivirală pe bază de anticorpi dezvoltată de Celltrion nu a avut efecte nocive

Studiile de fază a doua și a treia care urmează să fie efectuate pe substanța candidată pentru tratamentul anticorpilor antivirali dezvoltată de firma biofarmaceutică din Coreea de Sud vin după ce testele inițiale efectuate pe persoane sănătoase au arătat că materialul nu este dăunător pentru utilizare.

Testele incipiente întreprinse pe persoane sănătoase au arătat că substanţa antivirală pe bază de anticorpi dezvoltată de Celltrion nu a avut efecte nocive, acest rezultat accelerând trecerea la fazele superioare de testare.

Următoarea etapă a studiilor va fi efectuată pe persoane cu simptome ușoare și severe, ceea ce va permite cercetătorilor să verifice mai bine eficacitatea CT-P59 împotriva COVID-19 și siguranța sa generală, a spus ministerul.

Studiile de faza a doua vor fi efectuate pe 300 de persoane pentru a determina doza adecvată care va trebui administrată. Faza a treia, care implică aproximativ 720 de persoane, va fi desfășurată pentru a vedea dacă materialul candidat este de fapt eficient împotriva infecțiilor virale, potrivit ministerului.

Celltrion a spus că, pe lângă Coreea de Sud, a solicitat studii clinice ale CT-P59 în Statele Unite, România și alte trei țări ca parte a efortului său continuu de a găsi soluții de tratament viabile pentru a combate pandemia de coronavirus.

Referitor la cea mai recentă aprobare, întreprinderea națională coreeană pentru studii clinice, condusă de stat, a declarat la începutul zilei că Seoulul a aprobat 23 de studii clinice diferite pentru tratamentele candidate. Dintre acestea, 21 sunt medicamente pentru tratament și două sunt vaccinuri potențiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Zodia care dă lovitura în luna martie! Noroc divin și schimbări spectaculoase pentru acest nativ
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Testele ADAC arată un paradox: impactul la 35 km/h poate fi mai periculos decât la 50 km/h
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Astronomii încearcă să rezolve misterul unei comete care și-a schimbat direcția de rotație