Prima pagină » Știri externe » Iranul își umflă mușchii în fața Americii. Bazele SUA din Orientul Mijlociu, ținta noii rachete balistice dezvoltate de Gărzile Revoluționare!

Iranul își umflă mușchii în fața Americii. Bazele SUA din Orientul Mijlociu, ținta noii rachete balistice dezvoltate de Gărzile Revoluționare!

Iranul își umflă mușchii în fața Americii. Bazele SUA din Orientul Mijlociu, ținta noii rachete balistice dezvoltate de Gărzile Revoluționare!
Război în Orientul Mijlociu, ziua 850. Iranul anunță negocieri cu SUA / Sursa FOTO: https://live.staticflickr.com

Iranul își umflă mușchii în fața Americii și îi aruncă pisica: o nouă rachetă balistică de ultimă generație amenință bazele SUA din Orientul Mijlociu!

Gărzile Revoluţionare, armata ideologică a Iranului, au dezvăluit duminică, 27 septembrie, o nouă rachetă balistică anti-navă, cu o rază de acţiune de peste 700 km. Această mișcare vine pe fondul tensiunilor cu Statele Unite ale Americii, fiind văzută ca un mesaj clar transmis dușmanului de peste Ocean.

Racheta Zolfaghar Bassir, rază de acțiune de 700 de kilometri

Potrivit agenţiei iraniene de știri, racheta Zolfaghar Bassir are o rază de acţiune de peste 700 km, adică de două ori mai mult decât raza de acţiune a ultimei rachete de tip sol-mare prezentată de Iran în 2017 şi numită Hormuz-2 (Ormuz-2). Cu o „rază maximă de 300 de kilometri”, aceasta a fost testată cu succes în Marea Arabiei, potrivit Teheranului.

Agenţia Tasnim a publicat imagini cu noua rachetă cu ocazia inaugurării la Teheran a Parcului Naţional Aerospaţial, prezentat ca fiind „expoziţia capacităţilor strategice ale forţei aerospaţiale” a Iranului. „Această expoziţie arată puterea descurajantă a Iranului”, a spus liderul Gărzilor Revoluţionare, generalul Hossein Salami.

Iranul amenință să blocheze Strâmtoarea Ormuz

Tensiunile sunt încă vii între Iran şi Statele Unite, la mai mult de o săptămână după ce un portavion american a traversat Strâmtoarea Ormuz, un culoar strategic pe care Iranul ameninţă cu regularitate să îl blocheze. Iranul a inaugurat joi o nouă bază maritimă în apropierea intrării în această strâmtoare, prin care trece o cincime din exporturile de petrol maritim, pentru a-şi asigura „dominaţia” în apele Golfului.

Guvernul american a suferit un puternic regres la mijlocul lunii august la Consiliul de Securitate al Naţiunilor Unite în încercarea sa de a prelungi embargoul asupra armelor convenţionale împotriva Teheranului, care expiră în octombrie.

Strâmtoarea Ormuz şi apele înconjurătoare din Golf au fost scena unor tensiuni puternice între Iran şi Statele Unite anul trecut, când unele nave au fost ţinta unor atacuri misterioase, au fost doborâte drone şi au fost sechestrate petroliere.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Fuga din calea iadului: capcana mortală în care au sfârșit localnicii care fugeau de incendiile din Spania. Mărturiile supraviețuitorilor
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
„Rețeaua morții” în care NATO va folosi inteligența artificială în România împotriva Rusiei
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Cum ne afectează canicula starea de spirit? Temperaturile extreme influențează chiar și modul în care gândim!