Prima pagină » Educație » Anunț de ultimă oră pentru elevi și părinți! Monica Anisie: „Ceea ce anunțam devine realitate!”

Anunț de ultimă oră pentru elevi și părinți! Monica Anisie: „Ceea ce anunțam devine realitate!”

Anunț de ultimă oră pentru elevi și părinți! Monica Anisie: „Ceea ce anunțam devine realitate!”
Monica Anisie, supărată pe un titlu de presă: „Fake News! Un site de propagandă a scos din context mesajul meu” / Foto: Mediafax Foto, Alexandru Dobre

Executivul a aprobat două hotărâri de guvern privind noile standarde naţionale de evaluare internă şi externă, respectiv noua metodologie de evaluare externă a ARACIP, a anunţat joi ministrul Educaţiei şi Cercetării, Monica Anisie.

Anisie: „Mi-am asumat procesul de debirocratizare”

„Ceea ce anunţam devine realitate! În cadrul şedinţei de astăzi a Executivului, au fost aprobate cele două Hotărâri de Guvern privind noile standarde naţionale de evaluare internă şi externă, respectiv noua metodologie de evaluare externă a ARACIP. Astfel, din anul şcolar 2021-2022, noile standarde pun accentul pe reducerea cerinţelor/condiţiilor de îndeplinit cu 57% pentru autorizarea de funcţionare provizorie (de la 93 la 40), cu 77% pentru acreditare şi cu 76% pentru evaluare periodică (de la 1.095 la 265). Este un nou pas în procesul de debirocratizare pe care mi l-am asumat încă de la preluarea portofoliului de ministru”, susţine ministrul într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Reprezentanta MEC afirmă că noile standarde vor sta la baza asigurării accesului la educaţie şi „vor garanta echitatea” furnizării serviciilor educaţionale, pentru că „o educaţie de calitate nu poate fi decât incluzivă”.

„În acest scop, au fost introduse prevederi explicite în direcţia respectării legislaţiei privind drepturile copilului şi nediscriminarea”, menţionează ministrul Monica Anisie.

Monica Anisie precizează că digitalizarea joacă „un rol cheie în tot acest demers” – în prezent, întregul proces de evaluare externă se poate realiza şi online, iar prin noua metodologie, va exista şi obligaţia în acest sens.

64.270 tablete ajung la elevi

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a mai anunţat, printr-o postare pe Facebook, că s-a atins numărul de 64.270 de tablete distribuite la nivel naţional, iar porcesul va continua”.

„6010 dispozitive electronice au ajuns în judeţul Teleorman. După Municipiul Bucureşti şi judeţele Ilfov, Braşov, Harghita, Mureş, Prahova, Sibiu, Argeş, aceste dispozitive electronice au ajuns şi la elevii din Teleorman! Odată cu acestea, s-a atins numărul de 64.270 de tablete distribuite la nivel naţional. Procesul continuă”, a scris Monica Anisie pe Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina