Prima pagină » Coronavirus » Specialiști: „Vaccinarea anti-COVID a animalelor de companie ar putea deveni necesară”

Specialiști: „Vaccinarea anti-COVID a animalelor de companie ar putea deveni necesară”

Radu Cristian
Specialiști: „Vaccinarea anti-COVID a animalelor de companie ar putea deveni necesară”
Specialiști: „Vaccinarea anti-COVID a animalelor de companie ar putea deveni necesară” / Sursă Foto: Pixabay - Caracter Ilustrativ

Potrivit ipotezelor prezentate într-un articol scris de un grup de specialiști pentru revista Virulence, pentru a opri răspândirea Covid-19, ar trebui să se considere și vaccinarea pisicilor și a câinilor.

Animalele ar trebui vaccinate

Câțiva specialiști din cadrul Universității East Anglia și Universitatea din Minnesota, SUA, au scris un articol, în care arată că tergiversarea vaccinării animalelor de companie „prezintă un risc semnificativ pe termen lung pentru sănătatea publică”.

„Nu este un scenariu fantezist. Vaccinarea unor specii de animale domestice pentru COVID ar putea deveni necesară pentru a reduce răspândirea infecției cu noul coronavirus”, au afirmat specialiștii.
Profesorul de genetică evolutivă Cock van Oosterhout, unul dintre autorii lucrării, amintește de Danemarca, guvernul țării nordice sacrificând anul trecut milioane de nurci după ce au fost depistate sute de cazuri de COVID în rândul acestor animale. Se știe, de asemenea, că pisicile și câinii pot contracta coronavirusul și că nu dezvoltă simptome.

„Este logic să dezvoltăm vaccinuri pentru animalele de companie”

Totuși, până acum nu sunt cunoscute cazuri în care aceste animale domestice să fi transmis virusul la oameni. „Este logic să dezvoltăm vaccinuri pentru animalele de companie ca măsură de precauție. Așa putem reduce acest risc. Trebuie să fim pregătiți pentru orice atunci când e vorba de COVID”, a spus geneticianul.
„Interesant este că rușii au început deja să dezvolte un vaccin pentru animalele de companie, despre care există însă foarte puține informații”, a declarat profesorul Oosterhout.

Redactorul-șef al revistei Virulence, profesorul Kevin Tyler, a adăugat că „dacă coronavirusul a fost transmis de la animal la animal, cum s-a întâmplat cu nurcile, atunci se întâmplă acest lucru și în cazul pisicilor și câinilor de companie. Riscul cel mare este, susține Tyler, ca din aceste rezervoare să evolueze tulpini specifice animalelor, care mai apoi să fie transmise la om, apoi de la om la om si așa să o luăm de la capăt.
„Vaccinarea împotriva unui agent patogen viral cu o prevalență atât de mare la nivel global este fără precedent și tot ne aflăm încă în ape neexplorate”, a mai spus genetician  Oosterhout.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?