Prima pagină » Actualitate » Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”

Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”

Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”
Violeta Alexandru are coronavirus: „Chiar și cu acest rezultat pozitiv la testul pentru covid, voi continua să muncesc de acasă” / Sursă Foto: Facebook, Violeta Alexandru

Violeta Alexandru, fostul ministru al Muncii, a explicat că pensiile nu vor scădea. Aceasta a declarat că pensiile ar trebui recalculate cât mai repede că să crească de la 1 ianuarie 2022. Această a vorbit la Realitatea Plus, și de problema sporurilor pe care le încasează funcționarii. Singurul spor pe care îl susțin liberalii este cel de performanță.

Fostul ministru al Muncii: Pensiile nu vor scădea

Fostul ministru al Muncii a explicat că informațiile privind scăderea pensiilor după recalculare nu sunt reale, deoarece că legea nu permite așa ceva.

„Nu vor scădea, scrie foarte clar în lege că în situația în care s-ar ajunge la un rezultat mai mic decât ce primește persoana în acest moment va ramâne cu pensia în plată, în niciun caz nu va scădea. (…)Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare,  astfel încât oamenii să știe pe ce se pot baza”.

Violeta Alexandru, despre sporuri: E necesar să ne orientăm către evaluarea performanței într-o instituție

Pe de altă parte, fostul ministru a subliniat necesitatea tranșării de urgență a problemei sporurilor, deoarece și-au pierdut scopul pentru care au fost gândite și au devenit majorări salariale mascate, acordate aproape necondiționat.

„Dorința noastră este să dăm salariul corect, corelat cu performanța. Mă indoies de faptul că acesta se acorda în instituții. Acesta ar trebui să fie singurul spor, e necesar să ne orientăm către evaluarea performanței într-o instituție”, a menționat fostul ministru, la Realitatea Plus.

Vineri, fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru a anunțat că în curând se vor face angajări în sistemul de stat, în cadrul instituțiilor care au deficit de personal. Vestea a venit pe contul de Facebook al fostului ministru, care îi îndeamnă pe români să participe cu încredere la concursurile organizate în instituțiile publice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Informare meteorologică ANM. Cum va fi vremea de Paștele ortodox
Digi24
Pedeapsa lui Trump pentru țările NATO care nu l-au ajutat în Orientul Mijlociu: mutarea trupelor SUA din Europa
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Gestul lui Răzvan Lucescu de care trebuie să audă toată România: „Asta spune totul despre el! Formidabil!”
Adevarul
Sondaj înainte de alegeri în Ungaria: partidul de opoziție Tisza, avans semnificativ în fața formațiunii lui Viktor Orbán
Mediafax
Presa maghiară: „Acest aspect îi doare foarte tare pe români. Nivelul lor de trai a scăzut față de cel al maghiarilor”
Click
De ce nu vrea Anamaria Prodan să-și ia adio de la Mircea Lucescu: „A fost un om ales de Dumnezeu”
Digi24
Momentul în care o profesoară din Iași sare dintr-o mașină de ride-sharing în mers. Șoferul a filmat totul
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Naba Salem înainte de operații estetice! Drama prin care a trecut vedeta! S-a schimbat enorm în ultimii ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Povestea SUV-ului cu 4 stele Euro NCAP care i-a salvat viața lui Mircea Lucescu într-un accident petrecut în 2012
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Un virus din fructele de mare a trecut la oameni și provoacă o boală cronică