Prima pagină » Actualitate » Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”

Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”

Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru: „Pensiile nu vor scădea. Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare”
Violeta Alexandru are coronavirus: „Chiar și cu acest rezultat pozitiv la testul pentru covid, voi continua să muncesc de acasă” / Sursă Foto: Facebook, Violeta Alexandru

Violeta Alexandru, fostul ministru al Muncii, a explicat că pensiile nu vor scădea. Aceasta a declarat că pensiile ar trebui recalculate cât mai repede că să crească de la 1 ianuarie 2022. Această a vorbit la Realitatea Plus, și de problema sporurilor pe care le încasează funcționarii. Singurul spor pe care îl susțin liberalii este cel de performanță.

Fostul ministru al Muncii: Pensiile nu vor scădea

Fostul ministru al Muncii a explicat că informațiile privind scăderea pensiilor după recalculare nu sunt reale, deoarece că legea nu permite așa ceva.

„Nu vor scădea, scrie foarte clar în lege că în situația în care s-ar ajunge la un rezultat mai mic decât ce primește persoana în acest moment va ramâne cu pensia în plată, în niciun caz nu va scădea. (…)Este necesar un anunț și o clarificare în perioada următoare,  astfel încât oamenii să știe pe ce se pot baza”.

Violeta Alexandru, despre sporuri: E necesar să ne orientăm către evaluarea performanței într-o instituție

Pe de altă parte, fostul ministru a subliniat necesitatea tranșării de urgență a problemei sporurilor, deoarece și-au pierdut scopul pentru care au fost gândite și au devenit majorări salariale mascate, acordate aproape necondiționat.

„Dorința noastră este să dăm salariul corect, corelat cu performanța. Mă indoies de faptul că acesta se acorda în instituții. Acesta ar trebui să fie singurul spor, e necesar să ne orientăm către evaluarea performanței într-o instituție”, a menționat fostul ministru, la Realitatea Plus.

Vineri, fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru a anunțat că în curând se vor face angajări în sistemul de stat, în cadrul instituțiilor care au deficit de personal. Vestea a venit pe contul de Facebook al fostului ministru, care îi îndeamnă pe români să participe cu încredere la concursurile organizate în instituțiile publice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Gabriel, un culturist de doar 22 de ani, a fost găsit MORT în casă. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cum a „pierdut” un stat american aproape două săptămâni din calendar în anul 1867?