Prima pagină » Justiție » Fostul adjunct al Direcției de Informații a Armatei, gen. Iulian Gherghe, condamnat definitiv pentru delapidare

Fostul adjunct al Direcției de Informații a Armatei, gen. Iulian Gherghe, condamnat definitiv pentru delapidare

Otilia Serescu
Fostul adjunct al Direcției de Informații a Armatei, gen. Iulian Gherghe, condamnat definitiv pentru delapidare

General-maior(r.) Iulian Cristian Gherghe – fost adjunct al Direcției Generale de Informații a Armatei (DGIA) a fost condamnat, marți, la 1 an și 5 luni de închisoare cu suspendare pentru delapidare, după ce și-a însușit aproape 180.000 de dolari din fondurile serviciului secrat al Armatei. 

Decizia a fost luată de Înalta Curte de Casație și Justiție și este definitivă.

Judecătorii au menținut, astfel, decizia primei instanțe – Curtea Militară de Apel -, din luna septembrie, și au respins solicitarea procurorilor de a majora pedeapsa.

Generalul în rezerva va sta 2 ani și jumătate sub supravegherea Serviciului de Probaţiune Ilfov. În acest interval el va trebui să participe la un program de reintegrare socială şi să facă muncă în folosul comunităţii pe o perioadă de 70 de zile lucrătoare la Primăria comunei Cornetu sau Şcoala Gimnazială nr. 1 Cornetu.

Acuzațiile procurorilor militari

Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel l-a trimis în judecată, joi, în stare de arest preventiv, pe generalul (r) Gherghe Iulian Cristian, fost director adjunct al DGIA, pe care îl acuză de săvârşirea mai multor infracțiuni: delapidare, fals material în înscrisuri oficiale, fals intelectual și uz de fals.

Procurorii militari susțin că, în calitate de locțiitor al șefului DGIA, generalul Gherghe și-a însușit, fără drept, 179.470 de dolari din fondurile ce aparțin acestei structuri militare, scop în care a falsificat și folosit mai multe înscrisuri oficiale.

Prejudiciul material cauzat a fost reparat în întregime în cursul urmăririi, de către inculpat, prin restituirea sumei sustrase, precizează Parchetul Militar CAB.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce poate face UE cu Ungaria dacă Orbán câștigă din nou. Cinci opțiuni pe masa diplomaților europeni
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Exercițiile „statice” care pot înlocui mersul la sală: 14 minute, de trei ori pe săptămână