Prima pagină » Actualitate » Desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, avizată pozitiv de CSM. Reacția ministrului Justiției

Desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, avizată pozitiv de CSM. Reacția ministrului Justiției

Otilia Serescu
Desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, avizată pozitiv de CSM. Reacția ministrului Justiției

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a dat, vineri, un aviz favorabil pentru desființarea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ). Minsitrul Justiției, Cătălin Predoiu, membru de drept al acestui for, a salutat decizia, avizul fiind însă unul consultativ în cazul proiectului.

UPDATE 14.40. CSM a avizat pozitiv proiectul de desființare a SIIJ, aflat pe ordinea de zi a plenului.

„Salut votul dat, astăzi, în Consiliul Superior al Magistraturii, pentru avizarea favorabilă a proiectului de Lege pentru desfiinţarea SIIJ! Mulţumesc tuturor membrilor CSM, indiferent de poziţiile exprimate şi votul acordat, pentru participarea la dezbatere şi procedura de vot. Voi continua să lucrez cu Consiliul pentru adoptarea cât mai rapidă, în acest an, a proiectelor legilor Justiţiei şi abordarea celorlalte probleme stringente aflate pe agenda Justiţiei. Nu în ultimul rând, mulţumesc aparatului tehnic al Ministerului Justiției pentru eforturile depuse, ca întotdeauna”, a transmis ministrul Justiției, Cătălin Predoiu.

Proiectul de desființare a Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție a primit aviz pozitiv din partea Consiliului Superior al Magistraturii, în urma a aproximativ 4 ore de dezbateri, au spus pentru GÂNDUL, surse din interiorul CSM.

Decizia a fost luată cu 11 voturi „pentru” și  „împotriva”.

UPDATE 12.30. Bogdan Mateescu: Nu vreau să trimit în derizoriu această dezbatare, dar ea trebuie oprită. Nu voi da un aviz negativ

Judecătorul Bogdan Mateescu, actualul preşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, a spus că SIIJ este inficientă.

„S-a vorbit despre recomandările organismelor internaționale, care provin de la experți în standardele democratice, dar revenind la plaiurile mioritice avem o realitate pe care nu o putem nega: avem rezultate extraordinare ale structurilor de parchet, dar avem și cazuri de abuz, poate singulare, poate mai mult frecvente decât ne-am dorit, care nu au fost asumate. Nu poți blama o întreagă unitate de parchet”, a punctat președintele CSM.

Realitatea din România „a născut două falii”, a adăugat el.

„Fiecare are partea lui de dreptate, dar suntem în situația asta care a parazitat România de patru ani. Nu vreau să trimit în derizoriu această dezbatare, care este importantă, dar trebuie oprită. A purta, a reveni, a ignora argumentele uneia dintre părțile din magistratură, referitoare la situația ex-ante, înseamnă că nu am oprit dezbatarea. Pentru a încerca să oprim această dezbatare, această falie, cred că în continuare în existanța unei căi de mijloc”, a punctat judecătorul.

Președintele CSM a mai spus că nu va da un aviz negativ proiectului de desființare a Secției Speciale.

UPDATE 12.15. Ministrul Justiției: Vom rămâne blocaţi aşteptând un miracol, miracolul înseamnând ca brusc într-o zi toată lumea să fie de acord cu toate cele spuse de dumneavoastră astăzi aici în contradictoriu

În urma argumentelor prezentate de o parte din membrii CSM, ministrul Justiției a luat cuvântul și a spus că nu este de acord cu ideea conform căreia se reînfinţează SIIJ, dar sub altă formă.

„Îl desfiinţăm cu adevărat pentru că este vorba de o structură care îşi încetează activitatea. E cu totul alt sistem, este o nouă structură, altfel organizată. E altceva. (…) A mai fost configurat în faţa dumneavoastră, a plecat cu aviz negativ, consecinţa a fost blocarea în Parlament până în ziua de azi. Dacă alergăm după toţi aceşti iepuri, nu mai prindem niciunul.

Trebuie să optez pentru nişte obiective şi am optat pentru obiectivul principal. (…) Dacă şi ei acceptă acest lucru atunci găsim o cale şi asta e calea pe care am găsit-o de a atinge obiectivul principal. Altfel vom rămâne blocaţi aşteptând un miracol, miracolul înseamnând ca brusc într-o zi toată lumea să fie de acord cu toate cele spuse de dumneavoastră astăzi aici în contradictoriu. Vă rog să mă scuzaţi, dar nu cred în miracole de genul ăsta”, a transmis ministrul Justiţiei.

UPDATE 12.00. Tatiana Toader: Proiectul este un „pacient mort”, căruia i se ridică o mână, ca să pară viu

Procurorul Tatiana Toader, fost vicepreşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii în 2019, a spus despre proiectul de desființare a Secției Speciale că nu este decât „un pacient mort, căruia i se ridică o mână, ca să pară viu”.

Ea a cerut desființarea totală a unității și a dat un aviz negativ proiectului înaintat de Ministerul Justiției.

UPDATE 11.40. Andrea Chiș: Proiectul de desființare a SIIJ este un fel de „Terminator 2”

Judecătoarea Andrea Chiș a spus, vineri, în timpul debaterilor, că proiectul de desființare a SIIJ este un fel de „Terminator 2”.

„Asistăm la un SIIJ 2 și de aici asocierea cu Terminator 2, care este mult mai nociv decât primul proiect”, a punctat Andrea Chiș.

UPDATE 11.00. Procurorul Florin Deac: „Nu vorbim de o desființare a SIIJ, ci de o metamorfozare”

Procurorul Florin Deac, membru al CSM, a afirmat, în cadrul plenului de vineri, că prin proiectul de desființare a SIIJ se urmărește, de fapt, „metamorfozarea Secției Speciale”.

„Avizul meu va fi unul negativ, nu pentru că nu îmi doresc desființarea, ci pentru că scopul proiectului nu este acesta”, a spus Florin Deac.

ȘTIRE INIȚIALĂ

În februarie 2021, CSM a mai dat un aviz în cazul proiectului de desființare a Secției Speciale. Pe atunci, proiectul aparținea ministrului Justiției de la acea vreme, Stelian Ion, și a primit aviz negativ.

În avizul CSM, condus de judecătorul Bogdan Mateescu, se arăta, la acel moment, că „proiectul de lege analizat ar conduce în esenţă la schimbarea competenţei de efectuare a urmăririi penale în cauze privind infracţiuni săvârşite de magistraţi, revenindu-se la soluţia anterioară Legii numărul 207/2018 pentru modificarea şi completarea Legii numărul 304/2004 privind reorganizarea judiciară, în care competenţa de efectuare a urmăririi penală revenea, după caz, parchetelor de pe lângă curţile de apel, Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism”.

Proiectul de desființare a SIIJ, în dezbatere publică. Cine va prelua dosarele

Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu spunea, în 21 ianuarie, că dosarele aflate în lucru la SIIJ vor fi preluate, după desființare, de o nouă structură, inspirată din modelul Parchetului European, care va avea 12 procurori la sediul central şi alți 30 în teritoriu.

„Principala prevedere a proiectului de lege şi scopul proiectului este desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, începând cu data adoptării proiectului de lege. Pentru investigare infracţiunilor care până acum erau în competenţa secției, am folosit un model inspirat din modul de funcționare al Parchetului European, adică un număr de 12 procurori în centru, la Bucureşti, şi un număr de 30 de procurori răspândiţi în ţară, câte doi procurori pe fiecare Curte de Apel, în total 42 de procurori, care vor investiga infracţiunile care până acum erau în competenţa SIIJ. Aceşti procurori sunt anume desemnaţi de Plenul CSM. Cei 12 procurori din Bucureşti vor fi selectaţi şi anume desemnaţi de Plenul CSM, din cadrul Secţiei de Urmărire Penală și Criminalistică, iar cei 30 de procurori din curţile de apel vor fi selectaţi şi anume desemnaţi de Plenul CSM din cadrul Parchetelor de pe lângă curţile de apel”, explica ministrul Predoiu.

Potrivit ministrului Justiției, procurorii de la Secţia de Urmărire Penală vor investiga evdentuale infracţiuni comise de membri ai CSM, judecători de la instanţa supremă şi procurori de la Parchetul General, judecători de la curţile de apel, procurori de la parchetele de pe lângă aceste instanţe, judecători de la Curtea Militară de Apel şi procurori de la parchetul de pe lângă această instanţă.

Procurorii de la parchetele de pe lângă curţile de apel vor face cercetări cu privire la faptele magistraților de la judecătorii, tribunale, tribunale militare şi parchetele care funcţionează pe lângă aceste instanţe.

„Procurorii care vor fi anume desemnați de către plenul CSM vor avea o vechime de 15 ani, cei de la Secţia de Urmărire Penală și Criminalistică, respectiv 12 ani, cei de la parchetele curților de apel. Vor trebui să aibă calificativul «foarte bine» la ultimele două evaluări profesionale şi să nu fi fost sancţionaţi disciplinar în ultimii trei ani, o conduită morală ireproşabilă şi o experienţă profesională semnificativă, în principal în investigarea infracţiunilor de corupţie şi cele asimilate acestora, infracţiunilor de crimă organizată şi terorism, dar fără a se limita la aceste categorii de infracţiuni”, mai spunea Cătălin Predoiu.

Proiectul de lege are 14 articole și poate fi consultat aici.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană