Prima pagină » Știri » Polonia va expulza 45 de diplomați ruși acuzați de spionaj

Polonia va expulza 45 de diplomați ruși acuzați de spionaj

Radu Cristian
Polonia va expulza 45 de diplomați ruși acuzați de spionaj

Serviciile poloneze de contraspionaj ABW au anunțat miercuri că au identificat 45 de diplomați ruși suspectați de spionaj și au solicitat Ministerului de Externe să-i expulzeze.

Potrivit The Guardian, care citează AFP,  purtătorul de cuvânt al ABW, Stanislaw Zaryn, le-a spus miercuri reporterilor că „Agenția de securitate internă a întocmit o listă cu 45 de persoane care lucrează în Polonia sub acoperirea activităților diplomatice”, acuzând suspecții că derulau o activitate de spionaj îndreptată împotriva Poloniei.

Acesta a spus că lista suspecților a fost transferată la Ministerul de Externe, „ABW cere ca aceștia să fie expulzați de pe teritoriul polonez”.

De asemenea, ABW „a reținut un cetățean polonez suspectat de spionaj pentru serviciile secrete ruse”, a adăugat purtătorul de cuvânt, într-un mesaj publicat pe Twitter.

Sursa citată mai notează că ambasadorul Rusiei la Varșovia a fost convocat la ministerul polonez de Externe.

Ambasadorul Rusiei în Polonia, Serghei Andreev, a negat acuzațiile după ce a fost chemat miercuri la ministerul polonez de externe: ”am primit o notă de la Ministerul polonez de Externe cu privire la expulzarea a 45 de angajați ai noștri – ambasadă, misiune comercială – din cauza activităților care nu sunt conforme cu Convenția de la Viena”, a declarat el, prin intermediul agenției de presă rusă de stat Tass.

Potrivit lui Andreev, ”nu există motive pentru această” decizie: ”angajații noștri au desfășurat o activitate diplomatică și comercială normală”, a spus reprezentantul. „Nu există motive pentru astfel de acuzații”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în Europa. Ungaria întoarce SPATELE Rusiei după era Orbán: „Le închidem ușa în nas”
Digi24
Sondaj IRES la comanda PSD: Cu cine votează românii dacă duminica viitoare ar fi alegeri parlamentare
Cancan.ro
Scandal de zeci de mii de euro între o influenceriță și furnizorii ei de chinezării. Afacerea care trebuia să-i aducă profit s-a transformat într-un coșmar!
Prosport.ro
Americanii au văzut imaginile cu Simona Halep și Dorin Mateiu și au descris-o în doar două cuvinte
Adevarul
Cum trăiesc românii cu credit ipotecar. Între siguranța unui „acasă” și prețul plătit în fiecare lună
Mediafax
China interzice iubiții virtuali pentru minori
Click
Motivul pentru care un tânăr de 21 de ani vrea să renunțe la salariul mare din Norvegia pentru a reveni în România. „Sfatul meu este să rămâi acolo”
Digi24
China se pregătește în secret de prăbușirea regimului Putin și schimbarea puterii la Kremlin (WSJ)
Cancan.ro
Pensia poate crește cu peste 800 de lei pe lună. Condiția pe care trebuie să o îndeplinești
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
În localitate e legal să circuli cu 50 km/h sau cu 60 km/h? Care e limita de toleranță în 2026
Descopera.ro
Ce s-a găsit pentru prima dată în spațiul interstelar?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Interviu cu un milionar: – Cum aţi făcut avere?
Descopera.ro
Premieră în astronomie! Ce au descoperit oamenii de știință pe Pluto?