Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Rafila, despre pandemia de Covid: „În ultimii doi ani am avut cea mai mare mortalitate din istorie, cu excepția perioadelor de război”

VIDEO Rafila, despre pandemia de Covid: „În ultimii doi ani am avut cea mai mare mortalitate din istorie, cu excepția perioadelor de război”

În 2022 România a ieșit bine din pandemie, dar la nivelul ultimilor doi ani am avut un grad de mortalitate extrem de ridicat. Poate cel mai mare din istorie, cu excepția perioadelor de război, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul.

Întrebat cum a ieșit România din pandemia de Covid-19, ministrul Sănătății a spus: „Cel puțin până în momentul de față, având în vedere evoluția din acest an, cred că onorabil. Am reușit să reducem de patru ori decesele și mai multe cazuri decât în valul precedent și nu e un lucru mic”.

Rafila spune că în ultimii doi ani de pandemie, România a înregistrat cel mai mare număr de decese din istorie.

„În ultimii doi ani avem 65.000 de decese. E o cifră importantă și cred că cifra cea mai importantă este legată de mortalitatea generală care a fost enormă în România. Probabil cea mai mare mortalitate din istorie, cu excepția perioadelor de război”, a spus el.

Ministrul spune că unul din factorii care au dus la un grad de mortalitate extrem de mare în România a fost și faptul că oamenii au avut un acces limitat în spitale din cauza pandemiei de Covid-19.

„Am avut aproape 280.000 de persoane care au decedat în 2021 și în mod evident acest lucru s-a întâmplat și datorită pandemiei, dar și datorită faptului că mulți oameni au fost limitați în accesul lor la servicii de sănătate și multe dintre bolile pe care le aveau s-au complicat și lucrurile astea au dus la o mortalitate extrem de mare în România.

Oamenii au avut un acces limitat, sigur că există diverse explicații. Aici nu trebuie să căutăm vinovați, ci trebuie să vedem cazurile și să încercăm să evităm astfel de cazuri pe viitor și să ne protejăm mai bine concetățenii”, a declarat ministrul Alexandru Rafila.

Află totul despre războiul din Ucraina doar la Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Motivul psihologic pentru care unii oameni devin mai fericiți odată cu vârsta, iar alții nu