Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Victor Ponta: „Românii din diaspora nu sunt absolut fericiți, dar nici nu au ce să facă în țară. Cel mai rău e că acum pleacă tinerii”

VIDEO Victor Ponta: „Românii din diaspora nu sunt absolut fericiți, dar nici nu au ce să facă în țară. Cel mai rău e că acum pleacă tinerii”

Ponta: „Cel mai rău e că acum pleacă tinerii”

Românii din diaspora nu sunt „absolut fericiți” să trăiască printre străini, dar preferă acest sacrificiu pentru că nu au ce să facă în România. Și mai periculos acum este că pleacă în număr tot mai mare tinerii, care nu pleacă din cauza sărăciei, spune fostul premier Victor Ponta, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul.

„Nu pare nimeni absolut fericit (în diaspora n.red), dar pe de altă parte au chestia aia „dar ce să fac acasă.. aici totuși e altceva”, vorbesc de cei care acum încep să vină alte generații, adică cei care au copii născuți acolo.. deja e altceva.

Mie mi se pare că nu doar România.. vorbeam cu cineva despre Republica Moldova.. și continuă într-un ritm mai periculos partea asta de plecare, în sensul că înainte plecau cei care erau la o muncă mai puțin calificată și care chiar o duceau rău în România. Acum este valul tinerilor care sunt din orașe mari, care nu mor de foame acasă, dar care spun „bun și ce să faci aici””, a declarat Victor Ponta.

Fostul premier își dorește ca si fiul lui să plece în străinătate și să rămână pe acolo.

„Și eu îmi doresc asta pentru băiatul meu. Aș vrea să meargă în toată și dacă la un moment dat va considera el că e bine.”, a afirmat Ponta.

Victor Ponta spune că și în România s-au schimbat foarte mult lucrurile și există condiții „ca afară”, dar sunt foarte scumpe și marea majoritate a populației nu îți permit să acceseze un sistem de sănătate la privat sau să își ducă copiii în școli particulare de renume.

„În România simți așa că e un îngheț, nu că nu se schimbă lucrurile. Eu nu sunt dintre cei care spun că era mai bine pe vremea lui Ceaușescu, dar nici nu simți că aici în 2-4 ani o să ai condițiile (ca afară .n.red).

Mi se pare periculos că acum nu poți să spui că în România nu găsești un spital ca afară – găsești!, sau o școală a afară, sau nu găsești restaurante ca afară, dar sunt atât de scumpe pentru 95% dintre oameni.. Noi cei care mergem la restaurante scumpe sau ne ducem copiii la școli private suntem foarte puțini și este mult prea mare diferența între partea asta și spitalul de stat unde se baga foarte mulți bani, deja cheltuim vreo 8-9 miliarde de euro. Am văzut că bugetul sănătății s-a dublat, dar nu poți spune că sunt condițiile mai bune”, a spus el.

Fostul premier a afirmat că nici măcar un salariu echivalent ca în alte state europene nu-i mai țin pe tineri să nu plece din țară, pentru că aceștia caută un stil de viață occidental, nu mai mai partea financiară.

„În România, dacă îi dai unui angajat 1.000 de euro și lucrezi aici și dacă îi dai 1.000 de euro să lucreze la Londra sau Paris se duce acolo”, a mai spus Ponta.

O nouă ediție Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Consumul zilnic de cafea ar putea avea un efect asupra bolilor psihice, relevă un studiu