Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Medicul Ion Alexie: „În pandemie, medicii trebuiau să se zbată pentru pacienții lor”

VIDEO | Medicul Ion Alexie: „În pandemie, medicii trebuiau să se zbată pentru pacienții lor”

Medicul român din Las Vegas, Ion Alexie, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a vorbit despre greșelile care s-au făcut în pandemia de COVID-19.

Cea mai importantă greșeală este că doctorii nu au fost lăsați să fie doctori, spune medicul. „S-au implicat politicienii, firmele de medicamente care au făcut sau nu niște studii, și au început să facă niște protocoale care trebuiau folosite identic pentru toți pacienții, lucru care nu se aplică în medicină, pentru că, de multe ori, 1+1=3. În America mi-am făcut propriul protocol și mi l-am asumat.”

O altă greșeală este că la orice infecție nouă nimeni nu știe tratamentul, spune specialistul. „Noi, medicii, trebuie să ne dăm seama foarte repede ce se întâmplă, adică ce reacții sunt în corpul nostru de ne fac rău. Doctorii își dau seama ce se întâmplă și vin cu tratamentele. Ulterior, vin firmele de medicamente care vor să vadă dacă ideile noastre sunt bune, să facă niște studii. Ar trebui să ne uităm și la experiența doctorilor.”

„Timp de zeci de ani s-au făcut tratamente fără protocoale”, a mai declarat medicul Ion Alexie.

El a mai adăugat că medicii trebuiau să se zbată pentru pacienții lor. „Ar fi trebuit să discute cu familia, să le spună: «Domne, eu am făcut protocolul ăsta și s-a terminat. Vrei să încerc altceva, ce cred eu că o să lucreze?» Atunci, toți pacienții ar fi fost de acord ca medicii să facă tot ce e posibili pentru viața pacienților”, a încheiat medicul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Ultima carte a lui Carol al II-lea: apropierea de Hitler și prețul ei