Prima pagină » Actualitate » De zece ori mai scump decât în piață! De necrezut câți lei costă 1 kilogram de roșii în Carrefour

De zece ori mai scump decât în piață! De necrezut câți lei costă 1 kilogram de roșii în Carrefour

De zece ori mai scump decât în piață! De necrezut câți lei costă 1 kilogram de roșii în Carrefour

Ne apropiem cu pași repezi de perioada Crăciunului, iar prețurile la alimente și la produsele de bază au explodat. Astfel, un kilogram de roșii a ajuns să coste o mică avere în supermarketurile din București.

Dacă până acum roșiile erau în meniul nostru, aproape zi de zi, nu peste mult timp, puțini vor fi cei care își vor mai permite, câte o salată cu roșii, de exemplu.

Astfel, dacă vrem să cumpărăm din Carrefour Grand Arena o caserolă de rosii cherry kumato la 250 de grame, o găsim la un preț de 25.24 lei.

Adică, dacă facem un calcul pemtru un kg de roșii cherry kumato trebuie să scoatem din buzunar nici mai mult, nici mai puțin decât 100.96 lei.

Deși este un aliment folosit frecvent, atât pentru diverse mâncăruri, salate, sosuri etc, roșiile vor deveni, din ce în ce, mai puțin accesibile.

Roșiile sunt o sursă de săruri minerale, vitamine, aminoacizi și antioxidanți. De-a lungul timpului, studiile au arătat că această legumă conține 30 dintre cei 21 de aminoacizi esențiali organismului și se recomandă consumul lor pentru prevenirea și tratarea multor boli.

Medicii recomandă ca roșiile să fie mâncate în stare naturală, în acest fel se evită pierderea nutrienților și a vitaminelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Mihai Trăistariu, reacție tranșantă după locul 3 al României la Eurovision: ,,Nu poți face..''
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător