Prima pagină » Știri » Marcel Ciolacu, mesaj în memoria victimelor Holocaustului: ”Este important să luptăm împotriva populismului, xenofobiei, demagogiei și antisemitismului, iar ororile acestui flagel nu trebuie uitate niciodată”

Marcel Ciolacu, mesaj în memoria victimelor Holocaustului: ”Este important să luptăm împotriva populismului, xenofobiei, demagogiei și antisemitismului, iar ororile acestui flagel nu trebuie uitate niciodată”

Marcel Ciolacu, mesaj în memoria victimelor Holocaustului: ”Este important să luptăm împotriva populismului, xenofobiei, demagogiei și antisemitismului, iar ororile acestui flagel nu trebuie uitate niciodată”
Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a ținut să transmită un mesaj cu ocazia Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului. Acesta spune că ”este important să luptăm împotriva populismului, xenofobiei, demagogiei și antisemitismului, iar ororile acestui flagel nu trebuie uitate niciodată”.

”De Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului trebuie să aducem omagiul nostru celor care au căzut victime acestei uriașe tragedii din istoria noastră.

Ororile acestui flagel nu trebuie uitate niciodată. Prăbușirea valorilor și dezintegrarea instituțiilor democratice au avut consecințe dintre cele mai grave, milioane de oameni nevinovați devenind astfel victimele unor cruzimi enorme, de neînțeles.

Este important să luptăm împotriva populismului, xenofobiei, demagogiei și antisemitismului, astfel încât să putem oferi securitate și bunăstare fiecărui cetățean, indiferent de etnie, religie sau opțiune politică.

Astăzi, la Templul Coral, am reiterat angajamentul meu de a combate orice formă de ură și discriminare. Mă voi împotrivi întotdeauna cu toate forțele violenței și extremismului, deoarece crezul meu este că doar prin toleranță și dialog putem construi punți veritabile”, scrie liderul PSD Marcel Ciolacu pe Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
„Vrem apă să ne spălăm şi lumină să învăţăm”. Revolta studenţilor de la Iaşi în anul 1987