Prima pagină » Sănătate » O fetiță de 11 ani A MURIT din cauza virusului gripei aviare. Ce simptome a acuzat

O fetiță de 11 ani A MURIT din cauza virusului gripei aviare. Ce simptome a acuzat

O fetiță de 11 ani A MURIT din cauza virusului gripei aviare. Ce simptome a acuzat
O fetiță de 11 ani a murit din cauza virusului gripei aviare / Sursa FOTO: hippopx.com

O fată în vârstă de 11 ani din Cambodgia a murit infectată cu virusul gripei aviare, H5N1. Micuța era din provincia Prey Veng, a anunțat Departamentul pentru controlul bolilor transmisibile din cadrul Ministerului Sănătăţii cambodgian.

Potrivit sursei citate, fetița s-a îmbolnăvit în data de 16 februarie.

Febră, tuse și durere în gât

Ea a acuzat simptome de febră, având temperatură 39, dar și tuse şi durere în gât. Departamentul pentru controlul bolilor transmisibile arată că fata a fost îngrijită iniţial de serviciul sanitar local, iar după ce starea i s-a înrăutățit, prezentând mari probleme respiratorii, a fost transferată la Spitalul Naţional de Pediatrie din Phnom Penh.

„La 21 februarie, medicul i-a prelevat probe pentru diagnostic la Institutul Naţional de Sănătate Publică, iar rezultatele au sosit la 22 februarie, confirmând că era pozitivă la gripa aviară H5N1. Între timp, copila a decedat”, se arată în comunicatul autorităților cambodgiene, preluat de china.org.

Specialiștii Ministerului Sănătății îi sfătuiesc pe locuitorii din zona Prey Veng să nu atingă păsările domestice bolnave sau moarte. Cine bănuiește că a fost infectat cu virusul H5N1 trebuie neapărat să se adreseze medicilor sau să sune la numerele de urgență puse la dispoziție de autoritățile statului.

Virusul gripei aviare H5N1 se răspândeşte cu ușurință între păsări, mai ales acolo unde sunt mari ferme avicole. Uneori, virusul gripei aviare se transmite și de la păsări la oameni, arată studiile Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS). În context, OMS transmite că, din 2003 până în 2014, au existat 56 de cazuri de persoane infectate în Cambodgia, iar 37 dintre acestea au decedat. Dar, din 2015 încoace, nu s-a mai înregistrat niciun caz de persoană infectată cu acest virus în ţara asiatică.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Primele REZULTATE ale alegerilor din Ungaria Surpriză COLOSALĂ și un record istoric
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026