Prima pagină » Sport » Ce a spus selecționerul Edi Iordănescu după Kosovo – România, 0-0, din preliminariile EURO 2024! „Încă un pas spre îndeplinirea obiectivului”

Ce a spus selecționerul Edi Iordănescu după Kosovo – România, 0-0, din preliminariile EURO 2024! „Încă un pas spre îndeplinirea obiectivului”

Selecţionerul Edi Iordănescu a analizat remiza, 0-0, cu Kosovo, din preliminariile EURO 2024. Pentru naționala noastră urmează meciul de luni, cu Elveţia, de la la Lucerna.

România este neînvinsă după trei meciuri, având două victorii şi un egal, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Kosovo-România 0-0 la Priștina, echipa lui Edi Iordănescu a făcut un pas important pentru calificarea la Euro 2024.

Ce a spus selecționerul Edi Iordănescu după Kosovo – România, 0-0, din preliminariile EURO 2024

„Este un punct câştigat, un punct muncit şi obţinut cu mult sacrificiu şi mult caracter. Toţi băieţii s-au angrenat 100% şi au reuşit în linii mari să se adapteze la un joc de luptă şi de angajament. E un rezultat important împotriva unei contracandidate care are de recuperat o anumită distanţă faţă de noi. Sincer spun că am gândit jocul pentru 3 puncte, dar am fost conştienţi că urma să fie foarte dificil. Am pregătit jocul într-un fel, însă ce s-a întâmplat de când am venit aici, începând cu furtuna de ieri şi ţinând cont de condiţiile de joc, a trebuit să ne repoziţionăm. Şi chiar pot să spun că am schimbat vreo 3 jucători ca să ne adaptăm mai bine la condiţiile de joc. Iar echipa a răspuns bine. Pentru că dacă am reuşit să atragem acest punct, înseamnă că echipa a avut eficienţă şi îmi doresc să cred că am făcut încă un pas spre îndeplinirea obiectivului”, a spus Edi Iordănescu.

Adversarii au avut nişte situaţii bune, îl felicităm pe Horaţiu Moldovan pentru că a apărat şi a arătat stăpânire de sine, dar şi noi am avut oportunităţile noastre. Hai să fim alături de echipa naţională, pentru că dacă vrem să găsim defecte e cel mai uşor. Suntem într-un proces de reconstrucţie, venim după opt ani de secetă, dar echipa a muncit, a suferit, a dat tot ce a avut mai bun – Edi Iordănescu

Clasament Grupa I

1. Elveția 9 puncte

2. România 7

3. Israel 4

4. Kosovo 3

5. Andorra 1

6. Belarus 0

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”