Prima pagină » Știri externe » Financial Times: SUA, Marea Britanie și Franța încearcă să convingă mișcarea Hezbollah să se retragă de la frontiera cu Israelul

Financial Times: SUA, Marea Britanie și Franța încearcă să convingă mișcarea Hezbollah să se retragă de la frontiera cu Israelul

Financial Times: SUA, Marea Britanie și Franța încearcă să convingă mișcarea Hezbollah să se retragă de la frontiera cu Israelul

Statele Unite, Marea Britanie și Franța examinează modalități prin care să convingă mișcarea islamistă Hezbollah să își retragă trupele de la frontiera Libanului cu Israelul, în cadrul eforturilor de evitare a unui conflict militar amplu, afirmă surse diplomatice.

În cadrul inițiativei, oficiali din SUA, Marea Britanie și Franța au discutat cu Libanul și Israelul în încercarea de a le convinge să implementeze Rezoluția ONU 1.701, ignorată de mult timp, prin care grupul militant șiit Hezbollah este obligat să își retragă luptătorii de la frontiera cu Israelul, au declarat surse citate de cotidianul Financial Times.

Un element aflat în centrul discuțiilor ar oferi armatei libaneze un rol mai amplu pentru a crea o zonă de securitate între combatanții Hezbollah și frontiera cu Israelul.

”Oamenii pot vedea cum ar arăta o soluție, dar obținerea acesteia ar fi foarte dificilă. Este nevoie în primul rând ca Israelul și Hezbollah să înceteze luptele, iar apoi Hezbollah trebuie să accepte condițiile”, a declarat un diplomat occidental.

Armata israeliană și militanții Hezbollah au aproape zilnic schimburi de focuri de când a izbucnit conflictul dintre Israel și grupul islamist palestinian Hamas. Confruntările militare generează temeri privind un conflict regional mai amplu, iar autoritățile israeliene au evacuat zeci de mii de oameni din zonele situate în apropierea frontierei cu Libanul.

Israelul a avertizat că nu va mai tolera prezența combatanților Hezbollah în apropierea frontierei și a avertizat că va acționa militar dacă nu este aplicată rezoluția Națiunilor Unite.

Pentru a evita un conflict militar de amploare, Statele Unite, Marea Britanie și Franța au discutat cu guvernele din Israel și Liban despre modalități de aplicare de Rezoluției 1.701, inclusiv prin intensificarea prezenței și resurselor armatei libaneze în sudul Libanului.

Diplomații speră că, în cadrul unui acord, grupul Hezbollah – forța politică și militară dominantă în Liban – va accepta retragerea trupelor de la frontieră. Discuțiile vizează și intensificarea prezenței Forței ONU de menținere a păcii (Unifil).

Negocierile sunt în etapa inițială și vor trebui depășite numeroase obstacole pentru a se ajunge la o soluție între Israel și grupul fundamentalist șiit Hezbollah, susținut de Iran.

Un oficial guvernamental libanez a părut să respingă inițiativa, subliniind că și Guvernul de la Beirut este preocupat de incursiunile aeriene israeliene în spațiul aerian libanez, ceea ce reprezintă încălcări ale Rezoluției 1.701.

”Israelienii încearcă să se folosească de războiul din Fâșia Gaza ca instrument pentru încerca să ne prevină sau să ne preseze, dar nu va funcționa. Eu aș spune să gândim constructiv, punem pe masă Rezoluția 1.701 și vedem cine o încalcă și să încercăm reactivarea implementării”, a subliniat oficialul libanez.

Foto: Profimedia

Citește și:

Israelul vrea un nou armistițiu cu grupul islamist Hamas /Zeci de combatanți palestinieni au fost arestați

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?