Prima pagină » Actualitate » “Zidul lui Cherecheș” va fi demolat. Baricada segregării din Baia Mare, care separa romii de oameni, va intra în pământ

“Zidul lui Cherecheș” va fi demolat. Baricada segregării din Baia Mare, care separa romii de oameni, va intra în pământ

“Zidul lui Cherecheș” va fi demolat. Baricada segregării din Baia Mare, care separa romii de oameni, va intra în pământ

Primăria Baia Mare trebuie să demoleze zidul de segregare a populației rome din municipiu, după o decizie definitivă a instanței, din 14 februarie. Cătălin Cherecheș, acum primar în exil în pușcăriile bavareze, a avut în 2011 o idee ticăloasă, la cererea electoratului, zice el, să apere oamenii cinstiți de hoții de etnie romă pripășiți în blocuri sociale mizere.

A separat orașul de suburbie cu o baricadă de beton pentru a apăra orașul de gospodari unul și unul de cetățenii cu apucături controversate.

În 2011, Cătălin Cherecheș a fost ales primar în Baia Mare, după ce a avut și un mandat de deputat independent. La scurt timp după ce a ajuns primar a ridicat un zid prin care a despărțit blocurile sociale din municipiu, în care locuiește populație romă de restul locuitorilor din Baia Mare. Consiliul pentru Combaterea Discriminării l-a amendat pe primar și i-a recomandat să dărâme zidul, dar construcția a rămas pe loc.

Fără culori în Baia Mare

Acțiunea a fost deschisă de activistul Mugur Vărzariu care în luna mai anul trecut anunța pe blogul său că a câștigat în primă instanță dărâmarea zidului. Primăria condusă la vremea aceea de Cătălin Cherecheș, între timp condamnat pentru corupție, a făcut apel dar acțiunea i-a fost respinsă definitiv.

Activistul Mugur Vărzariu deține și Asociația Loving Colours, cu care a acționat în instanță Primăria Baia Mare și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, și este cunoscut pentru implicarea sa în combaterea discriminării și a respectării drepturilor omului.

Citiți și: Garanțiile ANP pentru autoritățile din Germania: Cătălin Cherecheș ar fi încarcerat singur într-un spațiu de 7,9 mp, cu 8 ore pe zi în afara camerei

Cătălin Cherecheș, o nouă tentativă de tergiversare a extrădării în România. Ce argumente aduce în fața instanței din Germania

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
500 lei în plus la pensie, în luna iunie, pentru acești pensionari din România. Pe ce dată intră banii
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Gabriel, un culturist de doar 22 de ani, a fost găsit MORT în casă. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Pisicile ar putea ajuta la deblocarea unor noi tratamente împotriva cancerului la om