Prima pagină » Actualitate » Unde vor putea vota cetățenii Republicii Moldova, aflați pe teritoriul ROMÂNIEI/AEP va găzdui secții de votare pentru scrutinul de duminică

Unde vor putea vota cetățenii Republicii Moldova, aflați pe teritoriul ROMÂNIEI/AEP va găzdui secții de votare pentru scrutinul de duminică

Unde vor putea vota cetățenii Republicii Moldova, aflați pe teritoriul ROMÂNIEI/AEP va găzdui secții de votare pentru scrutinul de duminică
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) va găzdui două secții de votare pentru cetățenii Republicii Moldova care vor dori să voteze duminică, pe teritoriul României. Astfel, Autoritatea Electorală  informează că, pe 20 octombrie 2024, vor funcționa, în sediul său din strada Eugeniu Carada nr. 1, Sectorul 3, două secții de votare organizate de către Ambasada Republicii Moldova în România pentru alegerile prezidențiale și referendumul privind parcursul european al Republicii Moldova.
Ambasada Republicii Moldova în România a organizat mai multe secții de votare, pe teritoriul României, pentru alegerile prezidențiale și referendumul constituțional din 20 octombrie 2024. Astfel, cetățenii moldoveni aflați în București vor putea să își exercite dreptul de vot duminică, 20 octombrie a.c., la secția de votare care va fi organizată de către Ambasada Republicii Moldova în România în incinta clădirii din strada Stavropoleos nr. 6, Sectorul 3. De asemenea, chiar Autoritatea Electorală Permanentă va găzdui alte două secții de votare, la sediul din strada Eugeniu Carada nr. 1, Sectorul 3.
Președintele Autorității Electorale Permanente, Toni Greblă, a subliniat dorința părții române de consolidare a dialogului instituțional în domeniul electoral cu Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova și de dezvoltare a cooperării în domeniul administrării alegerilor și a referendumurilor, după cum informează reprfezenmtanții AEP, printr-un comunicat de presă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Care este asul din mâneca Iranului
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Musca digitală. Cât de aproape suntem de simularea unui creier?