Prima pagină » Actualitate » Profesorul şi lingvistul Alexandru Niculescu A MURIT la Paris, la vârsta de 96 de ani

Profesorul şi lingvistul Alexandru Niculescu A MURIT la Paris, la vârsta de 96 de ani

Profesorul şi lingvistul Alexandru Niculescu a murit, la vârsta de 96 de ani

Profesorul şi lingvistul Alexandru Niculescu a murit la Paris, la vârsta de 96 de ani. Anunţul a fost făcut, luni, de fostul ministru al Culturii, Ionuţ Vulpescu, pe o rețea de socializare.

„S-a stins din viaţă, la Paris, la 96 de ani, profesorul şi lingvistul Alexandru Niculescu. A fost un strălucit urmaş al profesorilor săi, marii lingvişti Alexandru Rosetti şi Iorgu Iordan. Imediat după absolvirea Facultăţii de Litere, în 1950, şi până în 1985, a predat lingvistică romanică şi lingvistică românească la Universitatea din Bucureşti”, a scris Vulpescu, pe pagina sa de Facebook.

În anul 1985, el a cerut azil politic în Franţa şi a fost una dintre vocile respectate ale exilului românesc, în ultimii ani ai comunismului.

Profesor asociat la Universitatea Paris IV – Sorbona, a fost profesor la Viena, Padova şi a ocupat prin concurs prima catedră de limba română a Universităţii din Udine.

„Când avea deja 89 de ani, am avut bucuria să îmi ofere ultima sa lucrare, «Creştinismul românesc. Studii istorico-filologice». A fost apreciat în Italia, Franţa, în România poate mai puţin decât ar fi meritat. Transmit soţiei sale, doamna academician Florica Dimitrescu-Niculescu şi fiului său, istoricul Adrian Niculescu, întreaga mea compasiune. Dumnezeu să îl odihnească!”, a adăugat Ionut Vulpescu.

Imediat după aflarea veștii triste, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Alexandru Rosetti” a transmis un mesaj de condoleanțe, oferind și câteva detalii despre cariera acestuia:

Și presa italiană a scris despre decesul profesorului Alexandru Niculescu, el fiind profesor emerit al Universității din Udine și primul președinte al Asociației Româno-Italiene:

De altfel, la rândul său, Asociația Româno-Italiană a transmis și ea un mesaj de condoleanțe, inclusiv în limba română:

„Asociația Româno-Italiană transmite condoleanțe familiei la trecerea în neființă a lui Alexandru Niculescu, profesor emerit al Universității din Udine și primul președinte al Asociației”, a transmis Asociația Româno-Italiană, la final scriind în limba română… „Să-i fie țărâna ușoară!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un studiu arată că arta originală reduce stresul. Diferența apare în doar 20 de minute!