Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Avem 4 ani de liniște, cât este TRUMP la putere, să ne amenajăm țara”

Dan Dungaciu: „Avem 4 ani de liniște, cât este TRUMP la putere, să ne amenajăm țara”

Dan Dungaciu: „Avem 4 ani de liniște, cât este TRUMP la putere, să ne amenajăm țara”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, geopolitician și analist, analizează realitatea geopolitică și viitorul relațiilor internaționale. America își consolidează poziția în lume, în timp ce alte puteri așteaptă schimbările internaționale. China și Rusia sunt în expectativă, iar NATO nu mai este ce a fost. Între timp, naționalismul rusesc ia amploare, iar liderii europeni se confruntă cu o criză de legitimitate. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

În prezent, America este singura forță globală care are o strategie clară. În timp ce NATO își pierde din relevanță, China și Rusia adoptă o poziție de așteptare. Ambele state sunt în așteptarea noii administrații americane și a negocierilor globale ce urmează.

„Eu cred că în acest moment singurul actor global care știe ce vrea să facă este America. Că va reuși în toate, că nu va reuși altceva, dar știe. China este într-o oarecare defensivă, pentru că așteaptă și ea viitoarea întâlnire. Federația Rusă așteaptă și ea negocierea, dar oricum va avea nevoie de câțiva ani ca să-și revină, să-și reamenajeze situația.”, afirmă acesta.

Dan Dungaciu: „Rusia va exploata naționalismul în creștere”

După trei ani de război, Rusia va ieși mai naționalistă ca niciodată. Guvernul său va prezenta conflictul drept o victorie împotriva NATO și a Occidentului, alimentând un sentiment de mândrie națională. Această atitudine ar putea fi mai periculoasă decât regimul actual.

„Rușii vor prezenta acest război ca un război victorios, în care au luptat cu NATO, cu Uniunea Europeană, cu America, cu cine vreți și au învins. Deci asta va fi. Va ieși din Federația Rusă o ardoare naționalistă care va fi mai periculoasă decât regimul Putin.”, spune Dan Dungaciu.

„Putin va părea un moderat în fața extremiștilor ruși”

În câțiva ani, Rusia s-ar putea confrunta cu propria sa problemă naționalistă. Putin, în ciuda imaginii dure, va ajunge să fie considerat un lider moderat în comparație cu valul de extremism care se conturează.

„Regimul Putin va avea de luptat, din punctul meu de vedere, în câțiva ani cu această ardoare naționalistă. Putin va fi perceput ca un moderat. Asta va fi problema.”, afirmă Dungaciu.

„Europa este prinsă într-o criză de legitimitate”

În timp ce Rusia și America își negociază viitorul, Europa se confruntă cu o lipsă de lideri credibili. Situația politică din marile capitale este instabilă, iar țările din Est riscă să rămână fără direcție clară.

„Liderii europeni nu stau bine politic. Spania este la marginea pierderii majorității. Franța nu mai vorbim, iar Germania este în declin electoral. Practic, toți sunt într-o criză de legitimitate.”, explică acesta.

„Victor Orban va ieși bine din această criză”

Ungaria lui Victor Orban s-a poziționat strategic de-a lungul crizelor recente. Deși a fost criticat pentru poziția sa, Orban s-a dovedit a avea dreptate în multe privințe. Acum, când discursul european se schimbă, el își va consolida imaginea de lider prevăzător.

„Victor Orban va ieși bine din această situație. El spune: ‘Eu v-am spus despre migranți și mi-ați zis că sunt extremist. Acum și voi faceți ziduri. Am spus că războiul nu e o soluție și mi-ați spus că sunt putinist. Acum toți vorbiți despre pace.’”, afirmă Dungaciu.

„România trebuie să profite de această perioadă de liniște”

În edițiile trecute Dan Dungaciu spunea că tot ce ni se întâmplă, încercăm să asociem cu concepte pe care nu le înțelegem. În următorii patru ani, administrația Trump ar putea aduce stabilitate în regiune. România are ocazia să-și întărească poziția și să se pregătească pentru noile realități geopolitice.

„Avem patru ani, teoretic, de liniște în această regiune, cât timp este Donald Trump președinte. Trebuie să ne amenajăm țara. Despre asta e vorba.”, conchide Dan Dungaciu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SANCȚIONAT în fața lui Kim Jong-un! Proces de corupție la cel mai înalt nivel în Coreea de Nord
Digi24
Cine poate ieși mai devreme la pensie în România. Lista domeniilor în care se reduce vârsta standard și condițiile prevăzute de lege
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Va ataca Rusia România? Expert în studii de război: „Pe termen scurt nu, dar există un scenariu îngrijorător”
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Ce se întâmplă cu băiatul lui Christian Sabbagh. Cum se simte micuțul Geo după autotransplantul cu celule stem
Digi24
Dilema succesiunii în Iran. Ce dezvăluie absența lui Mojtaba Khamenei de la înmormântarea tatălui său despre noua Republică Islamică
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Rocile antice dezvăluie că perioadele calde din trecut ale Pământului nu au fost așa cum s-a crezut