Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Asistăm la o REVOLUȚIE pe dimensiune societală și economică în SUA, pe care Trump a făcut-o”

Dan Dungaciu: „Asistăm la o REVOLUȚIE pe dimensiune societală și economică în SUA, pe care Trump a făcut-o”

Dan Dungaciu: „Asistăm la o REVOLUȚIE pe dimensiune societală și economică în SUA, pe care Trump a făcut-o"

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. sociologul și geopoliticianul Dan Dungaciu a făcut o paralelă între acțiunile lui Donald Trump și cele ale lui Mihail Gorbaciov. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

În opinia lui Dan Dungaciu, ceea ce Trump a realizat în al doilea mandat poate fi comparat cu deciziile luate de Gorbaciov în gestionarea Imperiului Sovietic. Gorbaciov a fost nevoit să renunțe la Imperiu deoarece era prea costisitor și falimentar, permițând populațiilor să-și gestioneze propriile destine prin reforme și transparență.

„În al doilea mandat, ce-a făcut Donald Trump este cam ceea ce s-a făcut comparația asta și mi se pare foarte potrivită, este ce a făcut Gorbaciov. Ce a făcut Gorbaciov atunci când s-a trezit cu gestionarea Imperiului Sovietic? Era prea scumpă, prea dificil de făcut. Trebuie să scăpăm de Imperiul Sovietic, Imperiul American era lumea. Imperiul Sovietic era Imperiul, să zic așa al rușilor. Trebuie să scăpăm de el, că nu mai putem gestiona. Să-și vadă singur de treaba lor” , afirmă Dan Dungaciu.

Sociologul argumentează că Trump a adoptat o strategie similară, renunțând la globalizarea dominată de SUA, considerată nesustenabilă. Totuși, spre deosebire de o retragere pasivă care ar fi permis Chinei să preia conducerea, Trump a „răsturnat masa” ordinii globale. Astfel, America nu doar că s-a retras din postura de lider global, dar nici nu a permis altor puteri, precum China sau Europa, să ocupe acest loc.

„Și atunci, ce face America și ce a făcut America în această revoluție, pentru că Donald Trump a făcut o revoluție în Statele Unite. În America se petrece o revoluție, pe dimensiunea economică care ne bântuie zilele acestea, este exact asta. S-a ridicat de la masă și a răsturnat masa, adică ordinea globală n-a mai rămas, așa cum era în vremea 30 de ani de gestiune americană, ca să vină China să câștige. A făcut praf lumea globală, s-a retras de la masă și a zis nu mai e treaba mea, dar nici nu las pe alții să intre aici” , subliniază Dan Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
István Demeter despre demisie și controversa din UDMR: „Înregistrarea este în mare parte autentică, dar este modificată”
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Oana Gheorghiu acuză „fabrica de copy-paste” din companiile de stat: „Un singur plan copiat de patru ori”
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cum să economisești bani fără să-ți schimbi prea mult stilul de viață?