Prima pagină » Actualitate » Paul Stănescu și Mihai Tudose, împreună la VOTUL prezidențial: „Pentru normalitate și credință” / „Familie și bunăstare”

Paul Stănescu și Mihai Tudose, împreună la VOTUL prezidențial: „Pentru normalitate și credință” / „Familie și bunăstare”

Paul Stănescu, secretarul general al PSD și Mihai Tudose, președintele Consiliului Național al PSD au votat la Școala Gimnazială „Pia Brătianu”, Str. Petofi Sandor nr. 14-16, Sector 1. Cei doi au explicat, în scurte declarații date reporterilor, pentru ce votează astăzi. AEP a precizat că la ora 11.00 a fost depășit pragul de două milione de votanți la alegerile prezidențiale. Potrivit datelor oficiale, la urne s-au prezentat 2.621.766 de alegători.

„Parcursul European care să-și termine de implementat proiectele începute pentru normalitate, pentru credință”, și-a motivat Mihai Tudose opțiunea votului.

La rândul său, Paul Stănescu a mărturisit că votează „pentru familie, pentru valorile noastre românești, pentru bunăstare pentru românii din diaspora, pentru România înainte, Dumnezeu înainte.”

„Mă bucur să avem un număr atât de mare de oameni care au votat în diaspora”

Premierul Marcel Ciolacu a votat în Sectorul 4, la o secție organizată la Liceul Octav Onicescu. Premierul Ciolacu își exprimă bucuria pentru numărul mare al românilor care au votat.

„Românii vor vota cum știu ei mai bine. Mă bucur să avem un număr atât de mare de oameni care au votat în diaspora și un număr și mai mare de oameni care au votat în țară”, a mărturisit și premierul României.

Din cei 2.621.766 de alegători care au votat până la ora 11:00, 2.166.388 au votat în țară și anume 12,04%, iar 455.378 au votat în străinătate, respectiv 451.272 pe liste suplimentare și 4.106 prin corespondență. Votul în diaspora se desfășoară începând de vineri (ora locală 7:00) până duminică la ora 21:00 (ora României).

  • O prezență mai ridicată la vot s-a înregistrat în județele Ilfov – 16,09% din total alegători înscriși în liste; Olt – 15,41%; Teleorman – 15,33%; Argeș – 15,06%, Giurgiu – 14,84% și Călărași – 14,45%.
  • Totodată, o participare mai redusă la vot s-a înregistrat în județele Satu Mare – 8,29% din total alegători înscriși în liste; Vaslui – 8,75%; Covasna – 8,77%; Bistrița Năsăud – 9,24% și Maramureș – 9,44%.
  • În București, prezența la vot este de 11,70%, situația pe sectoare fiind următoarea: Sector 1 – 13,31%;  Sector 2 – 12,30%; Sector 3 – 9,66%; Sector 4 – 12,11%; Sector 5 – 10,88%; Sector 6 – 13,17%.

Sursă foto și video: Facebook PSD /foto Alecandra Pandrea Mediafax FOTO

CITIȚI ȘI:

John-Ion Banu-Muscel, independentul prezidențiabil, declarații la ieșirea de la URNE: „Munca mea acum începe. Să fim iubiți!”

Silviu Predoiu a VOTAT pentru „schimbare” și pentru o „Românie respectată”: „Nu este cazul de a ne arunca la marginea Europei”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu degenerează: Iran și Israelul se bombardează tot mai puternic. Prețul petrolului crește cu 10%,
Digi24
„Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz”. Ce îl îngrijorează pe fostul comandant de vas Traian Băsescu, după atacarea Iran
Cancan.ro
Cum a reușit Viorel Dejeu, un medic chirurg, să plece din Dubai: 'Informație care poate ajuta!'
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Imperiul secret de 95 de miliarde de dolari al ayatollahului Khamenei. Cum a confiscat mii de case și a făcut avere din suferința iranienilor
Mediafax
Avertismentul lui Bogdan Chirițoiu pentru benzinari: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat”
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
De la critic al războaielor din Orientul Mijlociu la atacuri militare: contrastul dintre campania electorală și președinția Trump
Cancan.ro
DOLIU în politică! A murit consilierul județean Camelia Ciornia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Limuzina primită de Ceaușescu de la ultimul Șah al Iranului, vândută cu o sumă record. Cum arată și ce dotări are
Descopera.ro
Din ce este făcută coaja de ou?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Un nanomaterial pe bază de fier elimină celulele canceroase fără a afecta țesutul sănătos