Prima pagină » Actualitate » Război în Orientul Mijlociu, ziua 582. America anunță ce rol va avea Israelul în Fâșia GAZA

Război în Orientul Mijlociu, ziua 582. America anunță ce rol va avea Israelul în Fâșia GAZA

Război în Orientul Mijlociu, ziua 582. America anunță ce rol va avea Israelul în Fâșia GAZA

Nici Israelul, nici Hamas nu vor fi implicați în distribuirea de ajutoare în Fâșia Gaza, însă Israelul va lua parte la asigurarea securității, potrivit unui nou plan pregătit în culise. Informația a fost confirmată de ambasadorul american în Israel, Mike Huckabee.

Între timp, locuitorii enclavei palestiniene se confruntă cu o criză umanitară tot mai gravă, transmite Reuters.

„Este o zonă de război”

Israelul nu mai permite de două luni accesul alimentelor, medicamentelor sau a altor produse esențiale în Fâșia Gaza, cu scopul declarat de a pune presiune asupra grupării Hamas spre a elibera ostaticii rămași.

„Israelienii urmează să fie implicați în furnizarea securității militare necesare pentru că este o zonă de război, dar nu vor fi implicați în distribuirea de alimente și nici măcar în aducerea alimentelor în Gaza”, a declarat Huckabee într-o conferință de presă.

Întrebat dacă livrarea ajutorului depinde de convenirea unei încetări a focului între Israel și Hamas, ambasadorul american a răspuns: „Ajutorul umanitar nu va depinde de nimic altceva decât de capacitatea noastră de a aduce alimentele în Gaza. Prin urmare, nu depinde de alte lucruri legate de acțiunea militară”.

UNICEF critică planurile

UNICEF a criticat planurile vehiculate atât de Israel, cât și de SUA în ceea ce privește preluarea distribuirii ajutorului umanitar în Gaza, agenția ONU transmițând că acestea vor crește suferințele copiilor și familiilor.

„Se pare că planul prezentat de Israel comunității umanitare va spori suferințele actuale ale copiilor și familiilor din Fâșia Gaza. Folosirea ajutorului umanitar ca momeală pentru a forța strămutarea, mai ales din nord spre sud, va crea această alegere imposibilă între strămutare și moarte”, a declarat purtătorul de cuvânt al UNICEF, James Elder.

El s-a aflat în mai multe misiuni în Gaza, de când a început războiul dintre Israel și Hamas, acum 19 luni.

Eforturile de mediere duse de SUA, Qatar și Egipt nu au avut succes în implementarea unei noi faze a încetării focului. Israelul cere dezarmarea totală a Hamas, ceea ce palestinienii resping.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PSD, cu cuțitul la os. Luni se decide soarta Guvernului
Digi24
Una dintre cele mai bogate țări europene mai are rezerve de combustibil doar pentru 20 de zile
Cancan.ro
Primele imagini de la băuta lui Gabi Tamaș de la Survivor. Ce a consumat 'îmbăTamaș'
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Trei zile de vreme rea în România. Ce zone sunt vizate de avertizările ANM
Click
Cum arată casa de vacanță a Andreei Marin. Imagini de senzație cu locul în care își încarcă bateriile
Digi24
Rumen Radev proclamă „victoria asupra apatiei”, în timp ce „Bulgaria progresistă” revendică primul loc în alegerile anticipate
Cancan.ro
Prognoză luna mai 2026 | Meteorologii Accuweather anunță furtuni și ninsori în România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată mama lui Dan Bălan la 68 de ani. Ludmila Bălan a dezvăluit secretul „tinereții fără bătrânețe”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Începe recensământul traficului rutier. Ce urmărește CNAIR?
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Boala ficatului gras, în creștere: 1,8 miliarde de persoane ar putea fi afectate până în 2050