Prima pagină » Sport » Simone Tempestini vrea REVANȘA în Campionatul European de Raliuri

Simone Tempestini vrea REVANȘA în Campionatul European de Raliuri

Simone Tempestini vrea REVANȘA în Campionatul European de Raliuri

Campionul național absolut, Simone Tempestini, va fi singurul pilot român care va concura în cea de-a treia etapă din Campionatul European de Raliuri (FIA ERC), Raliul Scandinaviei, competiție care are loc pe macadamul din Suedia în acest weekend.

Tempestini, cotat ca unul dintre favoriții la titlul din acest an, a fost lovit de ghinion în primele două etape, când a fost nevoit să abandoneze în momente în care se afla în lupta pentru podium.

Pilotul de la MRF Tyres Team a facut deja primele teste pe macadam, prima sa cursă de acest gen de anul acesta și s-a declarat nerăbdător să ia startul pentru al doilea an consecutiv în Suedia.

Simone Tempestini vrea revanșa în Campionatul European de Raliuri

„Anul acesta nu a început așa cum ne doream pe plan international, iar etapa din acest weekend e ca o revanșă pentru noi. Sperăm să nu mai avem nicio problem și să ne îndeplinim obiectivul”, a spus Tempestini.

Clujeanul va pilota în Raliul Scandinaviei un model Skoda Fabia RS, iar în dreapta sa va fi Sergiu Itu, alături de care a obținut cele mai mari performanțe din motorsportul românesc în ultimul deceniu.

Etapa va începe joi seară cu super speciala Bråtebäcken din Karlstad și se va încheia sâmbătă seară cu a 17-a proba specială. Printre cei care mai participă la etapă se numără finlandezul Roope Korhonen, norvegianul Mads Ostberg, olandezul Jos Verstappen sau italianul Andrea Mabellini.

Citește și:

Simone Tempestini rămâne INVINCIBIL în Raliul Maramureșului

Simone Tempestini a DERAPAT în Campionatul European de Raliuri și a abandonat! „A fost imposibil să scoatem mașina de acolo”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
BREAKING! Trei directori din industria de apărare de stat, REȚINUȚI DE DNA!
Digi24
Intervenție contra cronometru în București: Unui șofer i s-a făcut rău la volan, și-a sunat soția și i-a spus un singur cuvânt
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Prosport.ro
„Gabi, te rog, nu cu un tenismen”. Ruse a recunoscut că se iubește cu numărul 48 din ATP
Adevarul
Planul secret pentru „Santinela NATO” la Marea Neagră. Obstacolul neașteptat în calea României
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Traseul bizar al dronei doborâte de F-16. Pe unde a trecut aceasta
Click
Dana Roba îl pune la punct pe Daniel Balaciu, după ce a spus că a luat-o „din milă”: „Eu aduceam banii în casă!”
Digi24
Traseul dronei doborâte de un avion F-16. Detalii din timpul operațiunii de urmărire a aparatului fără pilot
Cancan.ro
Daniel Balaciu, primul interviu din închisoare! Ce s-a întâmpla în ziua în care Dana Roba a văzut moartea cu ochii
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
În ciuda declinului grupului Volkswagen, două mărci din grup sunt PE PLUS. Care sunt acestea?
Descopera.ro
Care este cel mai vechi oraș din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!