Prima pagină » Sport » Pugiliștii din lotul de tineret al României au foame de rezultate: „Sunt bărbați adevărați. Au boxat inclusiv în Ucraina”

Pugiliștii din lotul de tineret al României au foame de rezultate: „Sunt bărbați adevărați. Au boxat inclusiv în Ucraina”

Pugiliștii din lotul de tineret al României au foame de rezultate: „Sunt bărbați adevărați. Au boxat inclusiv în Ucraina

Oficialii boxului românesc își doresc ca la viitoarea ediție olimpică, cea de la Los Angeles din 2028, România să fie reprezentată nu doar de către fete așa cum s-a întâmplat la ultimele ediții ale Jocurilor Olimpice.

„E momentul ca și băieții să revină acolo unde le era locul cândva. România are o tradiție în participarea la competiția supremă a planetei pe care trebuie să o ducem mai departe”, a declarat unul dintre reprezentanții Federației Române de Box.

Pugiliștii din lotul de tineret al României au foame de rezultate: „Sunt bărbați adevărați. Au boxat inclusiv în Ucraina”

Și pentru ca lucrurile să se înscrie în acest grafic federalii au căutat să formeze loturi de juniori și tineret foarte puternice.

De pildă, sub conducerea antrenorului George Perțea, lotul de tineret alcătuit din peste 20 de pugiliști, a ajuns la nivelul în care duce turneu după turneu, chiar dacă acesta se află într-o zonă de conflict.

„De curând au încheiat un stagiu de pregătire în Ucraina, la Cernăuți. Chiar dacă vorbim de o țară aflată în război cu Rusia, la Cernăuți e liniște. Băieții au avut și meciuri de pregătire în cadrul unui turneu la care au fost prezente patru țări.

Fără a exagera cu ceva aș putea spune că avem în lot bărbați adevărați care nu se tem de nimic. Important e că avem multe turnee la care participăm lucru care ne dă posibilitatea să-i vedem cât mai des în ring”, a explicat oficialul Federației Române de Box.

S-au aliniat la calendarul World Boxing

După ce federația s-a afiliat cu unanimitate de voturi la World Boxing, structura recunoscută oficial de Comitetul Inteernațional Olimpic, a fost imediat implementat și calendarul competițional internațional trasat de World Boxing.

„Vom fi prezenți la primele competiții atât la feminin cât și la masculin. Targetul nostru este acela de a califica sportivi la Jocurile Olimpice din 2028″, a mai precizat oficialul FRB.

Recomandarea video

Mediafax
Dragoș Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr. 3 din PNRR: am reușit să recuperăm 350,7 mil. euro
Digi24
Haos pe Aeroportul Otopeni la revenirea Dianei Șoșoacă în țară, după ce Parlamentul European i-a ridicat imunitatea
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit pe Valea Prahovei! Medicii nu au mai putut face nimic
Prosport.ro
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Adevarul
Marea păcăleală a șoferilor: de ce sunt mai multe accidente vara decât iarna? Luna în care riscul de impact este maxim
Mediafax
Bolojan: Primul contract finanțat din SAFE, semnat la Suceava pentru A7
Click
Realitatea dură din Bulgaria după trecerea la moneda euro: „Prețurile sunt ca în Germania, nu și salariile. Acum ai nevoie de două slujbe”
Digi24
Rusia va extrăda în România unul dintre cei mai căutați infractori, aflat pe lista Most Wanted. Cine este Vasile Rodideal
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A fost găsit mort în București. Avea doar 27 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Daniela Crudu de când s-a retras din tv. Cum arată acum fosta asistentă tv! Fanii au rămas uimiți: „Și când te gândești ce frumoasă a fost Cruduța”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
Surpriză! Cum ne ajută berea sănătatea?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Inteligența Artificială, tot mai prezentă în deciziile de politică monetară