Prima pagină » Știri » Un copil a furat 22 de telefoane mobile pretinzând că este surdo-mut

Un copil a furat 22 de telefoane mobile pretinzând că este surdo-mut

Un băiat în vârstă de 13 ani, din Iași, a fost prins de polițiști când încerca să subtilizeze un telefon mobil, într-un club din centrul municipiului, pretinzând că este surdo-mut, polițiștii stabilind că acesta mai furase, în acest mod, în ultimii doi ani, 22 de telefoane.

 

Un băiat în vârstă de 13 ani, din Iași, a fost prins de polițiști când încerca să subtilizeze un telefon mobil, într-un club din centrul municipiului, pretinzând că este surdo-mut, polițiștii stabilind că acesta mai furase, în acest mod, în ultimii doi ani, 22 de telefoane.

Potrivit polițiștilor, copilul avea un mod de operare foarte simplu și eficient: pretindea că este surdo-mut și mergea la mesele clienților, unde lăsa o foaie de hârtie pe care scria "Dați-mi vă rog un ban!", având grijă ca foaia să acopere telefonul mobil al clientului. Puștiul se înapoia după câteva minute să-și recupereze foaia, prilej cu care lua și telefonul mobil.

Polițiștii susțin că băiatul a sustras în acest mod 22 de telefoane mobile, în ultimii doi ani. Cea mai mare parte a telefoanelor au fost vândute ulterior, iar prejudiciul nu mai poate fi recuperat.

Copilul riscă, în cel mai rău caz, să fie internat într-o școală de corecție.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
O companie din Rusia vrea să construiască o stație spațială capabilă să producă gravitație artificială