Prima pagină » Știri » Ford va investi 500 milioane dolari pentru dublarea capacității de producție în India

Ford va investi 500 milioane dolari pentru dublarea capacității de producție în India

Ford Motor intenționează să investească 500 de milioane de dolari în India, până în 2010, pentru dublarea capacității de producție, fabricarea unui automobil de dimensiuni mici și a unor motoare, dar si pentru a-și îmbunătăți competitivitatea.


Ford Motor intenționează să investească 500 de milioane de dolari, până în 2010, pentru dublarea capacității de producție din India la 200.000 de unități, fabricarea unui automobil de dimensiuni mici și a unor motoare, dar și pentru a-și îmbunătăți competitivitatea pe o piață cu ritm rapid de dezvoltare, transmite Reuters.

În următorii doi ani, Ford va începe fabricarea unei noi mașini de dimensiuni mici, pentru a-și mări cota pe un segment de piață important din India, și va construi o fabrică de motoare lângă o uzină de automobile deținută lângă Chennai, în sudul țării. Ford va produce anual 250.000 de motoare care funcționează cu benzină și motorină. Primele motoare, destinate modelelor Fiesta și Fusion comercializate pe piața locală, vor fi livrate în luna aprilie.

Automobilul de dimensiuni mici, un model internațional cu influențe locale, nu va concura pe segmentul de produse cu preț redus, precum noul Tata, care va costa circa 2.500 de dolari. Prețul va fi la un nivel mediu al pieței, de 300.000-400.000 de rupee (7.635-10.180 dolari).

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prețuri „de colecție” la second-hand. De ce un obiect uzat costă mai mult decât unul nou?