Prima pagină » Știri » Un arbitru a suferit un preinfarct, iar un jucător și-a julit nasul la Turneul Regilor

Un arbitru a suferit un preinfarct, iar un jucător și-a julit nasul la Turneul Regilor

Știri
Arbitrul Gabriel Georgescu a suferit, sâmbătă, un preinfarct în cursul rundei a opta a Turneului Regilor la șah, ce se desfășoară la Bazna, în timp ce jucătorul ungur Lajos Portisch și-a julit nasul după ce a alunecat în baia din camera sa de hotel.

Arbitrul Gabriel Georgescu a suferit, sâmbătă, un preinfarct în cursul rundei a opta a Turneului Regilor la șah, ce se desfășoară la Bazna, în timp ce jucătorul ungur Lajos Portisch și-a julit nasul după ce a alunecat în baia din camera sa de hotel.

Gabriel Georgescu, în vârstă de 54 de ani, a fost nevoit să iasă din sala de concurs deoarece nu se simțea bine. Acesta era palid, iar după primele investigații, care au fost făcute în holul hotelului Expro, a fost anunțată ambulanța din Mediaș, care l-a dus pe Georgescu la spital pentru a i se efectua o electrocardiogramă. Georgescu a mers până la ambulanță pe picioarele sale.

Jucătorul Lajos Portisch și-a julit nasul în mai multe locuri după ce a alunecat în momentul în care ieșea din duș. Portisch a jucat în partida cu Andrei Sokolov cu un plasture aplicat deasupra piramidei nazale.

Șahistul brazilian Henrique Mecking a dorit să părăsească din nou turneul după ce a aflat că restaurantul hotelului nu mai are orez brun integral cu bob scurt și gros. În cele din urmă orezul va fi adus până la miezul nopții prin intermediul unei firme internaționale de curierat rapid.

În cadrul rundei a opta s-au înregistrat, pentru a doua oară în acest concurs, cinci remize din tot atâtea posibile. Precedenta rundă cu cinci remize a fost a șasea. Cele cinci remize s-au încheiat astfel: Mihai Șubă – Jan Timman (58 de mutări), Maia Chiburdanidze – Henrique Mecking (32 de mutări), Ulf Andersson – Alexander Khalifman (13 mutări), Andrei Sokolov – Lajos Portisch (20 de mutări), Alexander Beliavsky – Rafael Vaganian (36 de mutări), în timp ce Zoltan Ribli a avut zi liberă. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, despre MERCOSUR: nu vor exista falimente imediate
Digi24
Cum se poate ajunge la alegeri anticipate, un scenariu aproape imposibil de realizat
Cancan.ro
Alina avea doar 16 ani și a murit pe loc. Ce postase adolescenta înainte de tragedia din Giurgiu
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
Reacțiile ironice ale românilor la criza politică și moțiunea PSD-AUR: „Acest băiat cu 11 clase urmează să decidă soarta țării”
Mediafax
Cât a costat până acum conflictul militar dintre SUA și Iran?
Click
Dan Negru și părintele Vasile Ioana, moment cutremurător în Canada. Întrebarea unei doctorițe românce despre eutanasie i-a marcat pe cei doi: „M-a năucit”
Digi24
Ce va face Bolojan dacă moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului va trece
Cancan.ro
2 alerte de viscol năprasnic în România, emise de meteorologii Accuweather. Care sunt orașele afectate
Ce se întâmplă doctore
Vedetele care au slăbit după ce și-au făcut operație de micșorare a stomacului. Au topit rapid kilogramele în plus și arată senzațional
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
2026: Dacă mașina are „pozițiile” sau DRL aprinse, mai trebuie să pornești și faza scurtă? Diferența între cele trei tipuri de lumini
Descopera.ro
Pâine veche de 2.000 de ani, descoperită într-o celebră tabără militară
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce închidem ochii atunci când dormim?