Prima pagină » Știri » Circulația rutieră, restricționată pe mai multe drumuri din țară

Circulația rutieră, restricționată pe mai multe drumuri din țară

Circulația rutieră pe mai multe drumuri din țară a fost restricționată din cauza lucrărilor care se execută la carosabil, în aceste condiții polițiștii recomandând șoferilor să circule cu prudență, a informat, vineri, Poliția Română.

Circulația rutieră pe mai multe drumuri din țară a fost restricționată din cauza lucrărilor care se execută la carosabil, în aceste condiții polițiștii recomandând șoferilor să circule cu prudență, a informat, vineri, Poliția Română.

Astfel, pe Autostrada A1 (București-Pitești) se circulă cu dificultate, pe un singur fir, în zona kilometrului 36, din cauza lucrărilor la podul peste râul Argeș. În acest caz, polițiștii recomandă ca rută alternativă DN7 (București – Titu – Găești – Pitești).

De asemenea, se circulă cu dificultate pe DN15, în dreptul localității Chiriteni (județul Neamț), unde, din cauza alunecărilor de teren, drumul este rupt, îngustând partea carosabilă de la 3,5 metri la 2,5 metri. În zonă a fost interzisă circulația vehiculelor cu masa mai mare de 3,5 tone, iar viteza a fost limitată la 30 de kilometri pe oră. Ca rută alternativă, polițiștii recomandă DN15B (Poiana Largului – Târgu Neamț – DN15C Târgu Neamț – Dobreni – Piatra Neamț).

Totodată, DN73A (Predeal-Râșnov), a fost afectat pe o distanță de 50 de metri, din cauza ploilor care au afectat lucrările de consolidare. Circulația se desfășoară pe jumătate de cale și este permisă numai pentru vehiculele cu greutatea de până la 3,5 tone.

Pe DN17, în județul Suceava, a fost grav avariat un pod din apropierea localității Vama, motiv pentru care circulația între localitățile Câmpulung Moldovenesc și Frasin, a fost închisă.

Polițiștii mai atrag atenția supra faptului că, pe Autostrada A2, a crescut numărul autoturismelor care se reîntorc dinspre litoral, în special în apropiere de intrarea pe autostradă. În acestă situație, Poliția Rutieră recomandă folosirea rutei alternative DN2A (Constanța – Hârșova – Giurgeni – Țăndărei – Slobozia – Urziceni -DN2 – Urziceni – București).

Polițiștii estimează că, din cauza deteriorării plajelor Mării Negre din cauza ploilor torențiale, se așteaptă ca spre Constanța traficul rutier să scadă, dar să crească numărul mașinilor care se îndreaptă spre zonele montane. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine a dat autorizația? NATO, noi detalii despre drona doborâtă în Buzău
Digi24
„Erau panicați, unii plângeau”. Localnicii din zona Padina povestesc ce au văzut și auzit când a fost doborâtă drona
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care a făcut striptease pentru Adi Mutu, goală pe barcă! Imaginile au strâns sute de mii de aprecieri
Adevarul
Ce urmează după Ucraina? Cinci scenarii pentru un posibil atac al Rusiei asupra Europei
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Traseul bizar al dronei doborâte de F-16. Pe unde a trecut aceasta
Click
O româncă și-a schimbat complet viața la 43 de ani. Momentul care a făcut-o să renunțe la cariera de cofetar: „Învățarea este pe tot parcursul vieții”
Digi24
„Militarii români fac minuni cu ce au”. Radu Miruță spune că pilotul care a doborât drona a reacționat într-o fracțiune de secundă
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Accident teribil în România!
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cât costă racheta cu care F-16 a distrus drona din Buzău. Confirmarea MApN pentru ProMotor
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Un italian a construit un teatru „antic” fals și a vândut bilete de 40 de euro pentru vizitare