Prima pagină » Știri politice » Cum traduc USL și Traian Băsescu sintagma „calea de urmat după referendum”

Cum traduc USL și Traian Băsescu sintagma „calea de urmat după referendum”

Cum traduc USL și Traian Băsescu sintagma „calea de urmat după referendum
Sintagma „Parlamentul va decide calea de urmat după referendum", cuprinsă în hotârârea privind referendumul, a născut păreri contradictorii în interiorul USL

Sintagma „Parlamentul va decide calea de urmat după referendum”, cuprinsă în hotârârea privind referendumul, a născut păreri contradictorii în interiorul USL. Dacă liderul grupului PSD din Senat, Ilie Sârbu, vede în aceasta o „portiță care dă frisoane PDL”, juriștii social-democrați afirmă că nu poate „întâmpla nimic spectaculos”.

Potrivit articolului 3 din hotărârea Parlamentului privind referendumul „în situația în care Curtea Constituțională va stabili că nu au fost îndeplinite condițiile de valabilitate stabilite de lege, Parlamentul României va lua act de hotărârea acesteia și va decide asupra procedurii de urmat”. PDL a sesizat Curtea, care a considerat că hotărârea este constituțională.

„Nu știu ce va întâmpla dacă vor fi opt milioane de voturi pentru demitere și niciun vot de la ei. Poate ni se dă nouă posibilitatea să spunem că referendumul este valid, având în vedere că Traian Băsescu nu are niciun vot”, a spus Sârbu.

Premierul Victor Ponta a declarat, pentru gândul, că „este suficient” dacă vor fi 5,2 milioane de voturi pentru demiterea președintelui Băsescu.

Juriștii PSD contrazic speculațiile, afirmând că nu se poate întâmpla nimic dacă judecătorii Curții Constituționale vor spune că referendumul nu este valid.

„Nu se poate întâmpla nimic spectaculos sau imprevizibil. Dacă referendumul nu a întrunit numărul de voturi și Curtea va invalida referendumul, Parlamentul va lua act. Nu este nimic ascuns sau neprevăzut în această hotărâre. Dacă vin 9 milioane de persoane și nu vin 9,1 referendumul nu este valid. Nu se întrunește numărul de voturi, punct, este încheiată o procedură, se întrunește numărul de voturi, asta este se organizează alegeri pentru președinte”, a declarat pentru gândul vicepreședintele Comisiei Juridice din Camera Deputaților, social-democratul Florin Iordache.

Concluzia acestuia este simplă: „Sunt 9,1 milioane este demis Traian Băsescu, nu sunt 9,1 nu este demis. Punct”. În privința declarației făcute de președintele PSD referitoare la cele 5,2 milioane de voturi, Iordache o apreciază drept una politică.
„Înseamnă că președintele suspendat Traian Băsescu nu mai are legitimitate, deoarece a primit același număr de voturi ca în 2009. Pe lege nu avem ce face, pentru că ne-am asumat-o în forma cu prag de prezență”, a conchis Iordache.

Senatorul PSD Dan Șova susține că procedura de suspendare și demitere a președintelui se închide odată cu decizia Curții Constituționale, iar Parlamentul nu poate decât să ia act de acest lucru. „Dacă Curtea Constituțională validează referendumul și votul este majoritar împotrivă, Băsescu pleacă. Dacă nu îl validează, Băsescu se întoarce la Cotroceni. E o procedură prevăzută de Constituție care se închide odată cu decizia Curții Constituționale. Parlamentul nu poate decide peste Constituție. Nu are ce face”, a declarat senatorul PSD, pentru gândul.   

Dan Șova a precizat că o prevedere identică a existat și, în 2007, în hotărârea privind desfășurarea referendumului de demitere a lui Traian Băsescu.

Ce spune președintele suspendat

„În hotărârea Parlamentului de organizare a referendumului se spune că dacă nu se validează de Curtea Constituțională, Parlamentul va stabili calea de urmat. Această hotărâre ascunde riscul nevalidării referendumului, dar această hotărâre a mutat de la Curtea Constituțională calea de urmat. Ei ar gândi să facă un nou referendum până iese. La ei mă pot aștepta la orice, să mă cheme în fața Parlamentului să spună: te-am demis”, a declarat președintele Traian Băsescu la B1TV.

Președintele suspendat a recunoscut că le-a cerut celor de la PDL să atace hotărârea la Curtea Constituțională. El a dezvăluit că atunci când a văzut hotărârea le-a spus apropiaților „avem o problemă”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Un mister al fizicii care durează de un deceniu ar putea fi, în sfârșit, rezolvat