Prima pagină » Actualitate » Ce scrie presa internațională despre victoria lui Nicușor Dan. AP: „O alegere geopolitică între Est sau Vest”

Ce scrie presa internațională despre victoria lui Nicușor Dan. AP: „O alegere geopolitică între Est sau Vest”

Ce scrie presa internațională despre victoria lui Nicușor Dan. AP: „O alegere geopolitică între Est sau Vest”
Nicușor Dan

Agenția Reuters remarcă faptul că primarul Bucureștiului, Nicușor Dan, a câștigat alegerile prezidențiale din România în fața unui rival care a promis să pună România pe o cale inspirată de politica președintelui american Donald Trump.

Potrivit jurnaliștilor agenției de știri, Nicușor Dan a ajuns în fruntea clasamentului în ultimele zile, după săptămâni în care a fost în urma lui Simion.

Politico vede o surpriză în România

Simion este descris de Reuters drept un eurosceptic care dorește să pună capăt ajutorului militar acordat Ucrainei. Ei mai notează că alegerile au atras cel mai mare procent de prezență la vot din ultimii 25 de ani în România.

Și AP scrie că Nicușor Dan, un candidat pro-Uniunea Europeană, a câștigat turul 2 împotriva unui rival care și-a modelat campania după președintele american Donald Trump. Jurnaliștii AP vorbesc despre prezidențialele din România ca „o alegere geopolitică pentru fosta țară din blocul estic între Est sau Vest”.

Ei notează că votul a avut loc la câteva luni după ce anularea alegerilor anterioare a aruncat România în cea mai gravă criză politică din ultimele decenii.

Politico vorbește despre o surpriză la alegerile din România, „după o campanie intensă în care alegătorii păreau că vor propulsa un alt populist de dreapta la conducerea unei mari țări europene”.

Și BBC scrie că primarul Nicușor Dan l-a învins pe liderul AUR, George Simion, în cursa tensionată pentru președinția României. Jurnaliștii britanici spun că Nicușor Dan a câștigat alegerile, deși Simion a fost mult în față în diaspora.

CITEȘTE ȘI:

George Simion și-a recunoscut înfrângerea și l-a felicitat pe Nicușor Dan: Vom continua LUPTA pentru familia naturală, credința creștină și libertate

Nicușor Dan, baie de mulțime: „E VICTORIA voastră! România începe de mâine o nouă etapă”

Emmanuel Macron l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria din alegeri: „Franța va fi alături de dumneavoastră”

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație