Prima pagină » Actualitate » Drumul din Pădurea Băneasa care ajunge la un cartier rezidențial va fi închis parțial. Decizia Romsilva, de la 1 iunie

Drumul din Pădurea Băneasa care ajunge la un cartier rezidențial va fi închis parțial. Decizia Romsilva, de la 1 iunie

Drumul din Pădurea Băneasa care ajunge la un cartier rezidențial va fi închis parțial. Decizia Romsilva, de la 1 iunie

Regia Națională a Pădurilor Romsilva va restricționa accesul pe controversatul drum forestier care leagă Aleea Privighetorilor de cartierul Greenfield, din Pădurea Băneasa, cu excepția riveranilor. Este vorba de drumul „Vadul Moldovei”, pe care Instanța l-a declarat definitiv ca fiind drum forestier.

Drumul forestier care face legătura dintre Greenfield și București, pe la Grădina Zoologică, și care a creat în ultimii ani numeroase controverse, se va închide circulației, cu excepția riveranilor, de la 1 iunie.

Decizia aparține Romsilva, care are în administrare acest drum, și pe care îl poate închide definitiv.

Potrivit surselor Gândul, în urma mai multor plângeri ale ONG-urilor de mediu, Regia a luat această decizie, dar a găsit o variantă „umană”, care să nu le dea viața peste cap locuitorilor din Greenfield și să le permită în continuare să circule cu mașinile prin pădure.

Accesul cu mașina la ZOO, interzis

Totuși, cei care vor să meargă la Grădina Zoologică cu mașinile nu vor mai avea acces pe această stradă, cu excepția angajaților.

„Începând cu 1 iunie a.c., accesul pe ”Drumul Vadul Moldovei” va fi restricționat circulației publice, cu excepția riveranilor, începând de la sensul giratoriu din zona străzii Erou Iancu Nicolae, dinaintea Grădinii Zoologice.

Drumul este unul forestier, se află în fondul forestier proprietatea publică a statului și în administrarea Direcției Silvice Ilfov din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva”, se arată într-un răspuns al celor de la Romsliva, la solicitarea Gândul.ro.

Situația acestui drum a creat numeroase controverse.

La scurt timp după construirea cartierului, din anul 2007, Romsilva a reușit să obțină în instanță o decizie, care în prezent este definitivă, prin care se arată că drumul este unul forestier, ca atare este închis traficului rutier.

Drumul prin Pădurea Băneasa a fost deschis de administrația Firea

Astfel, o bună perioadă de timp, drumul „Vadul Moldovei” a fost închis, iar locuitorii din Greenfield (peste 5.000) au avut foarte mult de suferit, fiind obligați să plece și să ajungă la domicilii pe un drum ocolitor, respectiv pe DN1, apoi pe Centura Capitalei.

În 2017, administrația condusă de Gabriela Firea a decis însă să deschidă din nou acest drum, care acum va fi închis pentru cei care nu locuiesc în carterul menționat mai sus.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?