Prima pagină » Actualitate » Locul de POVESTE din România, aflat la doar 3 ore și jumătate de București. 30.000 de turiști îl vizitează anual

Locul de POVESTE din România, aflat la doar 3 ore și jumătate de București. 30.000 de turiști îl vizitează anual

Locul de POVESTE din România, aflat la doar 3 ore și jumătate de București. 30.000 de turiști îl vizitează anual

Gândul îți propune să descoperi un loc deosebit din România, situat la doar trei ore și jumătate de București. Acesta se află la marginea Sibiului, în mijlocul naturii, într-un peisaj de poveste.

Este vorba despre „Casa hobbiților” din Sibiu, care a reușit să atragă aproape 30.000 de vizitatori, în doar un an de funcționare. Amenajată la intrarea în Cisnădioara dinspre Cisnădie, la doar câțiva pași de biserica fortificată, „Casa hobbiților” reprezintă ideea și proiectul antreprenorului Emil Ilie Bratu, cunoscut și ca „boierul Ilie”.

„Aici, veți găsi un refugiu unic, inspirat din lumea fanteziei, unde natura și confortul se împletesc armonios”, se scrie într-o scurtă prezentare a casei.

„Boierul Ilie”, proprietarul acestui obiectiv, spune că este foarte mulțumit și deja are planuri de extindere.

„După un an de funcționare pot spune că totul merge foarte bine. (…) Oamenii nu vin doar pentru căsuță, ci pentru curte, verdeață, liniște, cafeaua băută într-un loc frumos. (…) Avem lucruri puține, dar totul este de calitate”, a declarat Emil Ilie Bratu, proprietarul casei, pentru Turnul Sfatului.

Mai mult, antreprenorul susține că are și un plan investiții de jumătate de milion de euro pentru „Casa hobbiților”.

„Scopul este să pregătim câteva camere în casă pentru vizitat, unde turiștii să se poată relaxa, precum o sală de mese, o sufragerie și altele. De asemenea, plănuim să deschidem un mic restaurant, iar cafeneaua o mutăm înăuntru. Iar, într-un final, o să oferim și cazare, probabil vom avea șase camere pentru oaspeți”, a explicat proprietarul.

Casa are o suprafață de peste 600 de metri pătrați, iar proprietarul s-a inspirat din celebrul film „Stăpânul Inelelor”.

Trei ani a durat doar proiectarea, apoi alți șase ani s-a lucrat efectiv la casă, care a devenit celebră în circuitul turistic.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe