Prima pagină » Actualitate » Rareș Hopincă, replică TĂIOASĂ pentru Radu Mihaiu: „USR reclamă că alegerile se fraudează, doar în anii când pierde”

Rareș Hopincă, replică TĂIOASĂ pentru Radu Mihaiu: „USR reclamă că alegerile se fraudează, doar în anii când pierde”

Ruxandra Radulescu

Rareș Hopincă, candidatul Coaliției la primăria sectorului 1, a declarat, cu privire la acuzațiile de fraudare a alegerilor, venite din partea adversarului Radu Mihaiu, că USR reclamă nereguli în procesul electoral doar atunci când partidul pierde. 

Rareș Hopincă a reacționat față de afirmațiile despre fraudarea alegerilor ale contracandidatului, Radu Mihaiu, precizând că USR lansează astfel de acuzații, doar în anii în care partidul pierde. Hopincă a subliniat că susține orice proces legal de cercetare a neregulilor din secțiile de votare.

„Am și verificat aceste lucruri în secțiile de votare, dacă au existat întâmpinări, dacă au existat suspiciuni de nereguli sau dacă au existat chiar nereguli. Nu au existat întâmpinări în timpul procesului de votare, cu privire la lucrurile reclamate. Astăzi, au existat patru incidente într-o secție, pentru care s-a depus plângere la poliție și e foarte bine că s-a depus cu privire la patru buletine de vot ștampilate. Este o anchetă penală care trebuie să își prezinte concluziile cât mai repede, dar în afară de acele patru buletine de vot, nu au existat întâmpinări pe secții, care să dea de gândit cu privire la anumite nereguli. Prin urmare, reiau și întăresc, USR a început să facă plângeri și contestații nu în timpul procesului de votare, ci după procesul de votare, când au realizat pe numărătoare paralelă că încep să piardă alegerile. Până atunci totul era perfect, cum de altfel a fost și în 2020. Vedem că există un fenomen extrem de ciudat. Alegerile se fraudează din opt în opt ani, în anii în care USR pierd alegerile, adică.”, a declarat Rareș Hopincă la Antena 3 CNN.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele câștigător: RUSIA. Europa riscă să cadă în capcana dronelor
Digi24
Administrația Trump intervine după atacurile din Marea Neagră: Ucraina, avertizată să nu țintească nave non-rusești
Cancan.ro
S-a subțiat porția de bani din TV! Din ce mai scoate Dani Oțil profit, după ce încasările din producție s-au prăbușit
Prosport.ro
Cristina ICH, aproape goală! Imagini incendiare: „Tu chiar eşti perfectă”
Adevarul
A încălcat Nicușor Dan Constituția în negocierile pentru formarea Guvernului? Explicațiile judecătorului Augustin Zegrean
Mediafax
Destinația care NU EXISTĂ pe nicio hartă a stârnit o adevărată OBSESIE
Click
27 iulie, ziua în care Vincent van Gogh s-a împușcat. Lucruri mai puțin știute despre marele pictor
Digi24
Reacția Moscovei, după ce președintele kazah a cerut „înghețarea conflictului” cu Ucraina: „S-ar putea termina până la sfârșitul zilei”
Cancan.ro
Câți bani încasează lunar pilotul care a doborât 3 drone rusești în 3 zile? Ce salarii oferă statul român persoanelor care pilotează avioane F-16
Ce se întâmplă doctore
„Ajungeam acasă și plângeam în fiecare zi.” Drama trăită de Marc Cucurella departe de terenul de fotbal: ce diagnostic a primit fiul său
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum setezi Google Maps și Apple Maps pentru cel mai rapid traseu
Descopera.ro
Astronomii ar fi descoperit primul satelit natural în afara sistemului nostru solar. Sau este ceva mai ciudat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Uniunea Europeană riscă o capcană majoră în ceea ce privește războiul cu Rusia