Prima pagină » Actualitate » VIDEO: John Florescu, „omul din umbră” al lui David Frost. Prima negociere de salariu: „Tu ai zis 80.000 și eu am scris 100.000 de dolari”

VIDEO: John Florescu, „omul din umbră” al lui David Frost. Prima negociere de salariu: „Tu ai zis 80.000 și eu am scris 100.000 de dolari”

”Omul din umbră” al celui mai cunoscut star de televiziune, David Frost, este chiar un român. John Florescu, jurnalist și celebru producător TV a fost invitatul lui Adrian Artene în cadrul podcastului ALTCEVA. Acesta își are originile în România. El este fiul cunoscutului istoric Radu Florescu și este descendent al unei vechi familii boiereşti din Ţara Românească. A studiat istorie, politologie, filozofie şi economie la Boston College (SUA) şi la Oxford (Marea Britanie). Timp de două decenii a fost ”omul din umbră” al faimosului David Frost de la BBC. A produs peste 150 de ore de emisiuni de televiziune pentru reţele precum CBS, HBO, BBC, The History Channel, Discovery-Times, PBS, Disney. A intervievat şase preşedinţi ai Statelor Unite.

În cadrul podcastului John Florescu a povestit despre invitații care l-au fascinat cel mai multe dintre personalitățile pe care le-a intervievat de-a lungul timpului. Printre acestea se numără Margaret Thatcher, Muhammad Ali și Jacques Cousteau.

A fost două decenii ”omul din umbră” al faimosului David Frost de la BBC

John Florescu este considerat omul din umbră al celebrului star american David Frost, cei doi având o colaborare de lungă durată:

”Da, este un om minunat, extraordinar fiindcă a fost foarte generos și nu vorbim de bani, vorbim de caracter” a declarat John Florescu în cadrul podcastului unde a povestit și cum au început cei doi să lucreze împreună, dar și cine a fost David Frost în spatele camerelor de filmat:

Am avut primul contract cu David Frost pentru 1 an și am făcut o serie despre candidații prezidențiali, 13 seriale cu președinții Statelor Unite care sunt în viață. După un an de colaborare, eram cu el în avion și David mi-a spus: «John a fost a fost un an extraordinar și eu te-am angajat permanent ca președinte în firma mea, aici în America și atuncea trebuie să discutăm de bani”.

El a scos o hârtie albă și a rupt-o în două. M-a întrebat care cred eu este salariul corect. Deci ok, am gândit eu. Am câțiva ani experiență, am avut succes acolo, dar nu vreau pun prea mult fiindcă va spune nu, așa că am scris 80.000 dolari pe an. Și el a scris ceva și mi-a spus să-i dau hârtia pe care o deschide.

«Tu ai zis 80.000 și eu am scris 100.000 de dolari. Eu sunt șeful, va fi 100.000 de dolari” a povestit John Florescu cum a decurs prima sa negociere de salariu cu David Frost.

În 2013 starul britanic a decedat, iar înmormântarea sa a avut loc chiar la celebra catedrală Westminster, la înmormaântare fiind prezente numeroase personalități și chiar prințul Charles:

”A fost la Westminster Church. Charles a venit și 600 de persoane din Anglia au fost prezente. Evident a fost un moment trist, dar când a intrat Mr. Bean și a spus bună ziua, a fost amuzant” a povestit John Florescu despre amplitudinea evenimentului generat de decesul lui David Frost. 

Personalitățile care l-au fascinat: Margaret Thatcher, Muhammad Ali și Jacques Cousteau

Printre personalitățile pe care le-a cunoscut de-a lungul carierei, pe jurnalistul Jhon Florescu l-au impresionat cel mai mult  Margaret Thatcher, Muhammad Ali și Jacques Cousteau:

Margaret Tatcher a fost impresionantă. Deși am intervievat mulți șefi de stat, în primul rând Margaret Tatcher vorbea simplu. Îți lăsa impresia că dorește să o convingi tu despre subiect, dar își dorea ca tu să gândești ca ea” a descris-o jurnalistul pe ”doamna de fier” a Marii Britanii.

El a amintit și câteva dintre declarațiile pe care fostul premier britanic le-a făcut cu sinceritate în interviuri. Despre fostul lider sovietic, Mihail Gorbaciov, Margaret Tatcher a menționat că este un om cu care poate facă business.

Pe Muhammad Ali l-a intervievat când era deja cunoscut ca cel mai bun boxer al secolului, iar în ceea ce-l privește pe Jacques Cousteau, jurnalistul a fost fascinat de faptul că a arătat pentru toată lumea ce există pe planeta care 70% este de fapt apă. Deschidem lumea și vedem cu el” a menționat John Florescu.

Urmărește podcastul integral cu John Florescu, pe canalul de YouTube Altceva cu Adrian Artene:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bogdan Ivan: Rafinăria Petrotel ar putea să fie redeschisă în 45 de zile, după ce România a obținut derogări din partea SUA de la aplicarea sancțiunilor
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Trump reacționează la înfrângerea suferită de Viktor Orban: Era prietenul meu, dar nu au fost alegerile mele
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Suspecții implicați în furtul tezaurului dacic s-au plâns de condițiile din închisoare