Prima pagină » Coronavirus » Starea de alertă, prelungită încă 30 de zile începând de luni în România

Starea de alertă, prelungită încă 30 de zile începând de luni în România

Starea de alertă, prelungită încă 30 de zile începând de luni în România
Starea de alertă, prelungită încă 30 de zile începând de luni în România

Starea de alertă în România a fost prelungită cu încă 30 de zile începând de luni, 14 decembrie, potrivit unei hotărâri de guvern care a fost adoptatî vineri și publicată în Monitorul Oficial.

Hotărârea privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul țării începând cu 14 DECEMBRIE cuprinde și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de coronavirus, transmite digi24.ro.

Hotărârea de Guvern a fost adoptată potrivit propunerilor aprobate joi în şedinţa Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU).

Hotărârea nr. 58 a CNSU păstrează restricţiile şi măsurile de protecţie sanitară existente, la care se adaugă una referitoare la organizarea şi desfăşurarea activităţilor operatorilor de transport pe cablu de pe pârtiile de schi, în condiţiile care vor fi stabilite prin ordin comun al miniştrilor Sănătăţii şi Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, informează Agerpres.

Șeful statului Klaus Iohannis a decretat starea de urgenţă pe teritoriul României în data 16 martie, pentru 30 de zile, ulterior ea fiind prelungită, pe 14 aprilie, pentru încă 30 de zile. Din 14 mai, de când s-a renunțat la starea de urgenţă, s-a instituit starea de alertă pe teritoriul României. La fiecare 30 de zile, autorităţile au prelungit, prin hotărâri, starea de alertă.

Răceala obișnuită ar putea fi arma secretă împotriva COVID-19! Explicațiile specialiștilor

Răceala obișnuită poate fi cauzată de coronavirusuri – nu de SARS-CoV-2, ci de coronavirusuri din aceeași familie cu acesta. Există o teorie conform căreia anticorpii creați de sistemul imunitar în timpul infecției cu coronavirusurile care declanșează răcelile ar putea proteja împotriva COVID-19.

Acest lucru ar putea explica de ce unii oameni par imuni la COVID, după cum susțin oamenii de știință de la University College London și de la Institutul Francis Crick.

Ca răspuns la infecția cu un virus, sistemul imunitar creează anticorpi pentru a ajuta la combaterea acesteia. Acești anticorpi rămân în sânge o anumită perioadă după infectare și, în cazul reinfecției, se luptă cu virusul.

Recomandarea video

Mediafax
DOCUMENTE. Contractul de lobby al Administrației Nicușor Dan duce la consilierul lui Trump
Digi24
Cum prezintă propaganda rusă cazul dronei care a lovit blocul din Galați
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ungaria vrea România în Grupul de la Vișegrad. Avertisment din Elveția: „Să nu se folosească de acest format pentru influență”
Mediafax
Rusia a avertizat cu o zi înainte de căderea dronei la Galați. Ce l-a nemulțumit pe Putin
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
Meteolorgii ANM, în alertă. România, amenințată de „secetă meteorologică”. Ce se întâmplă începând cu 1 iunie 2026
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Copiii nu uită cum i-ai făcut să se simtă. Lecțiile unui psiholog despre maturitatea emoțională a părinților