Prima pagină » Coronavirus » America cere Chinei să împărtășească informații despre noul val de COVID-19: „Este posibil ca alte variante să se dezvolte şi să ne afecteze pe noi”

America cere Chinei să împărtășească informații despre noul val de COVID-19: „Este posibil ca alte variante să se dezvolte şi să ne afecteze pe noi”

America cere Chinei să împărtășească informații despre noul val de COVID-19: „Este posibil ca alte variante să se dezvolte şi să ne afecteze pe noi”

Şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, a îndemnat joi China să împărtăşească informaţiile sale despre noul val de COVID-19 cu care se confruntă ţara şi a oferit din nou ajutor sub formă de vaccinuri.

„Este foarte important ca toate ţările, inclusiv China, să aibă în vedere ca oamenii să fie vaccinaţi, ca testele şi tratamentele să fie disponibile şi, mai mult, ca informaţiile despre ceea ce trăiesc să fie împărtăşite lumii, pentru că aceasta are implicaţii nu doar pentru China, ci pentru întreaga lume”, a declarat el într-o conferinţă de presă, notează AFP.

De când Beijingul a ridicat strictele sale restricţii sanitare la începutul lui decembrie, numărul cazurilor pozitive la COVID-19 a explodat în China, stârnind temeri legate de o mortalitate ridicată în rândul persoanelor în vârstă.

Potrivit mărturiilor culese de AFP, crematoriile sunt sub presiune, fără să se poată stabili o legătură oficială cu COVID-19, scrie Agerpres.

„Este posibil ca alte variante să se dezvolte şi să ne afecteze pe noi”

Cu un virus care circulă, „este posibil ca alte variante să se dezvolte, ca aceste variante să se răspândească la rândul lor şi să ne afecteze pe noi, pe noi sau pe alte ţări”, şi-a exprimat joi îngrijorarea Blinken, afirmând că este „pe deplin pregătit să ofere un ajutor celor care doresc”, ceea ce China nu a făcut.

Secretarul de stat american plănuieşte o vizită la Beijing la începutul lui 2023 pentru a încerca să atenueze tensiunile cu principalul adversar diplomatic şi economic al Statelor Unite.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu cea mai frumoasă voleibalistă din lume în costum de baie
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc