Prima pagină » Dezvăluiri » Un electrician care era internat la Institutul „Matei Balș”, în dimineața tragediei, a auzit un zgomot ciudat, înaintea primei explozii. „S-a auzit ca o descărcare electrostatică!” (EXCLUSIV)

Un electrician care era internat la Institutul „Matei Balș”, în dimineața tragediei, a auzit un zgomot ciudat, înaintea primei explozii. „S-a auzit ca o descărcare electrostatică!” (EXCLUSIV)

Un electrician care era internat la Institutul „Matei Balș”, în dimineața tragediei, a auzit un zgomot ciudat, înaintea primei explozii. „S-a auzit ca o descărcare electrostatică!” (EXCLUSIV)

Un fost electrician care se afla internat la Institutul Național de  boli infecțioase „Matei Balș”, într-un salon vecin celui în care a izbucnit incendiul ucigaș, a descris, în exclusivitate pentru GÂNDUL.RO, ce s-a întâmplat în noaptea tragediei. Bătrânul a explicat și care ar fi cauza incendiului, în funcție de zgomotul pe care l-a auzit înainte de producerea primei explozii. Bărbatul a fost puternic marcat ce ororile pe care le-a văzut după ce pompierii au început să scoată trupurile carbonizate ale victimelor.

Gheorghe Trucan a fost internat, în ianuarie, la Institutul „Matei Balș”, după ce s-a infectat cu noul coronavirus și nu a mai putut să respire singur. Pacientul a fost cazat la parter, în salonul 69, cu alte  două persoane, aflate în stare gravă.

Acesta a povestit, în exclusivitate pentru GÂNDUL.RO, ce s-a întâmplat în dimineața tragediei. „Am fost într-un salon în care exista un pacient legat de pat. Acesta se văicărea mereu și nu mă lăsa să dorm. De aceea, în dimineața cu pricina eram treaz. Nu ațipisem deloc și ascultam Radio România Actualitați, pe telefonul mobil. Așteptam rugăciunea „Tatăl nostru” și imnul național”, a spus bătrânul.

Fostul pacient susține că, la un moment dat, s-a auzit, din salonul vecin, un sunet ciudat, urmat, la câteva secunde, de prima explozie. A doua, ar fi avut loc după aprozimativ un minut și jumătate.

„Eu am fost electrician de meserie. Ce am auzit eu, a sunat ca o descărcare elecrostatică. Un arc electric. Cam la două secunde, am auzit o bubuitură. Aceea a fost prima explozie, iar la aproximativ un minut și jumătate s-a produs și a doua”, a explicat Trucan.

„Am decis să mă arunc în gol”

Fostul pacient a povestit că, la acel moment, ușa salonului era deschisă și a văzut cum un nor de fum negru a invadat cu repeziciune culoarul și mai apoi a ajuns în salon. Au urmat clipe de groază. În foarte scurt timp, funiginea s-a așezat pe neoane, iar lumina nu mai putea să răzbată.

Era întuneric beznă și tot ce se mai auzea erau țipetele pacienților imobilizați la pat, speriați de iminența unei morți imediate. „Am ieșit pe balconul comun. Eram la parter, dar distanța până jos era una mare. În spatele meu îi auzeam pe colegii de salon cum tușeau. Eram decis să mă arunc în gol, când un pompier mi-a strigat să aștept”, a mai povestit fostul pacient.

În curtea spitalului, bărbatul a fost condus la o ambulanță, unde a primit primul ajutor. Înainte să fie transportat la Spitalul „Sfântul Ioan”, acesta susține că a văzut imagni teribile, cu oameni arși, scoși de pompieri din salonul vecin celui în care a fost cazat, pe care nu le va putea uita niciodată. „La un moment dat pompierii au scos un cadavru. Era negru, cu gura plină de funigine. Așa ceva nu se poate unita niciodată”, a mai spus Trucan.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
EXCLUSIV. Denise Rifai, așteptată la DNA, după ce a fost pusă SUB ACUZARE
Digi24
Premierului ungar, Peter Magyar, Lovitură pentru Kiev la summitul UE
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani nu mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați
Prosport.ro
FOTO. Imagini incendiare: apariție răvășitoare a brunetei care a înnebunit mapamondul
Adevarul
România la limita supraviețuirii: Majoritatea românilor abia își duc traiul. Semnalul de alarmă transmis de clasa de mijloc
Mediafax
Licitație ANAF cu semne de întrebare! Cu cât a fost adjudecat, de fapt, UN CEAS DE LUX evaluat pe piață la aproape 68.000 de euro
Click
Horoscop 19-25 iunie. Bucurii neașteptate pentru Berbeci, Taurii trec printr-o perioadă de transformări, noi surse de venit pentru Gemeni, Vărsătorii au o perioadă favorabilă
Digi24
Trump susține că Meloni l-a „implorat” să se fotografieze împreună la summitul G7. „Mi-a fost milă de ea”. Reacția premierului italian
Cancan.ro
O însoțitoare de zbor îl dă de gol pe Traian Băsescu. Ce ar fi făcut în avion
Ce se întâmplă doctore
Diana Munteanu a încins internetul la 47 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
BT Leasing scoate la vânzare vehicule recuperate. Prețurile pornesc de la 1.500 Euro
Descopera.ro
Poporul care nu a avut războaie timp de 1.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Ce se întâmplă dacă îți îmbrățișezi pisica atunci când ești stresat? Nu te va ajuta mereu!