Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Cum vor arăta rezultatele alegerilor PARLAMENTARE. Mirel Palada: „Sistemul nu mai este anti-PSD”

Cum vor arăta rezultatele alegerilor PARLAMENTARE. Mirel Palada: „Sistemul nu mai este anti-PSD”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, sociologul Mirel Palada a discutat despre posibilele evoluții politice înaintea alegerilor prezidențiale și cum acestea ar putea afecta partidele principale din România. Palada a adus în atenție scenarii privind poziționarea PNL și USR, susținerea din partea „sistemului” și impactul pe care l-ar putea avea candidații asupra alegerilor parlamentare ulterioare. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Mirel Palada a vorbit despre posibilitatea ca PNL să își schimbe susținerea către Lasconi în cazul în care candidatul său, Nicolae Ciucă, nu obține performanțe satisfăcătoare. Dacă Lasconi reușește să câștige mai multe procente decât Ciucă, o parte din PNL ar putea decide să o sprijine, ceea ce ar putea avea consecințe grave pentru partid.

„O parte din PNL și-ar dori să o susțină, însă ei au o problemă cât casa pe care și-au făcut-o cu mâna lor. Dacă o favorizează prea mult pe Lasconi și mută voturi de la PNL spre USR, candidatul Ciucă va obține un scor prea scăzut și PNL va pierde parlamentari,” a declarat Palada.

Rolul „Sistemului” în susținerea candidatului

Palada a sugerat că o parte din „sistem” îl susține pe Nicolae Ciucă datorită background-ului său militar și relațiilor internaționale, în special cu SUA. Totodată, el a subliniat că această susținere este bazată pe o logică de continuitate a politicii lui Klaus Iohannis.

„Părerea mea este că o parte a sistemului îl susține pe Ciucă pentru că este pe logica armată, război, Ucraina. El face parte din tabăra lui Iohannis, care are în continuare o parte a sistemului,” a continuat el.

Alternativa Geoană în turul II

Sociologul a considerat că Mircea Geoană ar putea avea un cuvânt important de spus în turul II al alegerilor prezidențiale, în funcție de configurația finală a candidaților. Geoană ar putea negocia sprijinul pentru un candidat anti-PSD, în schimbul unor poziții influente.

„Dacă Geoană rămâne cu 15% și intră un candidat anti-PSD în turul II, el poate să vină către candidatul anti-PSD și să îi sugereze să facă o înțelegere,” a declarat sociologul.

Impactul Alegerilor Prezidențiale asupra Alegerilor Parlamentare

Mirel Palada a anticipat că rezultatul alegerilor prezidențiale va influența în mod semnificativ alegerile parlamentare din decembrie, oferind un „bonus” partidului al cărui candidat ajunge în turul II. Acest efect ar putea consolida poziția PSD, dar ar putea și crea un impuls important pentru AUR.

„Pentru că vom avea un bonus de finalist, cel care intră în turul doi va primi puncte procentuale, nu multe, dar suficient pentru a crește partidul respectiv,” a mai adăugat acesta.

Dificultățile PNL și perspectivele viitoare

Palada a subliniat provocările cu care se confruntă PNL, în special din cauza candidaturii lui Nicolae Ciucă. În ciuda dificultăților, partidul nu a reușit să se distanțeze de Klaus Iohannis, ceea ce ar putea avea consecințe serioase în contextul alegerilor.

„PNL-ul în momentul de față are o mare problemă, pentru că i-au luat un 25-27% la alegerile locale, dar în sondaje acum sunt la 17%. E foarte probabil să fie din cauza candidatului Ciucă, un candidat mai slab decât partidul,” a spus Palada.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe