Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Republica Moldova NU poate controla Transnistria. Chișinău știe asta”

Dan Dungaciu: „Republica Moldova NU poate controla Transnistria. Chișinău știe asta”

Prof. univ. dr. Dan Dungaciu, director general Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu“ al Academiei Române, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. În acest moment, în Transnistria, Republica Moldova primește gaz de la ruși, menționează analistul politic.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Republica Moldova nu poate controla Transnistria și este evident acest lucru. Prin urmare, punem o frontieră administrativă, nu cedăm teritoriul oficial. Mergem cu Uniunea Europeană până la Nistru.

Doamna Maia Sandu sugerat cele două viteze, pentru că Chișinău știe foarte bine că nu poate gestiona Transnistria. Republica Moldova și Transnistria este cu totul și cu totul alt stat. Noi n-am văzut niciodată Republica Moldova funcționând alături de Transnistria.

Cei de la Chișinău știu foarte bine că nu se poate controla Transnistria. În acest moment, în Transnistria, Republica Moldova primește gaz de la ruși, că nu-l folosește este altceva.  Curentul electric este cumpărat de Chișinău pe bani, deci gazul vine de la Belarus, se duce în Transnistria, ei îl folosesc, produc curent electric, iar Chișinău finanțează bugetul rezolvându-și problema.

Deci cumpără un curent ieftin, pentru că gazul nu se plătește, iar ea poate să producă produse ieftine. Uzinele din Transnistria fac produse competitive pe piață, pentru că ele nu plătesc gazul. În 2024, rușii nu o să mai trimită gaz.

Ucraina spus că nu mai acceptă gaz de la ruși. Majoritatea industriilor vor intra în faliment, pentru că trebuie să lupte cu piața adevărată, iar mii de oameni vor rămâne fără loc de muncă. Transnistria în Republica Moldova va însemna sfârșitul proiectului, pentru că nu va fi gestionat”, a spus Dan Dungaciu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea