Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „După căderea COMUNISMULUI, ne-au trebuit 4 ani să ajungem la Washington”

Dan Dungaciu: „După căderea COMUNISMULUI, ne-au trebuit 4 ani să ajungem la Washington”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ., sociolog și geopolitician, Dan Dungaciu a declarat că administrația Trump privește lumea din perspectiva propriilor interese, iar România riscă să ajungă într-o poziție marginalizată, similară celei din primii ani post-comuniști. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dungaciu subliniază că, după căderea regimului comunist, România a avut nevoie de mai mulți ani pentru a fi din nou acceptată de Statele Unite la cel mai înalt nivel diplomatic. Aceasta, în principal din cauza evenimentelor interne, precum Mineriadele și alte tensiuni sociale, care au afectat imaginea țării în ochii partenerilor externi.

„Nouă ne-au trebuit vreo patru ani ca președintele României să se ducă în America, pentru că după Mineriade, după ce s-a întâmplat atunci… am gestionat relația cu America în așa fel încât președintele României s-a dus la Yad Vashem în ’94, s-a întâlnit cu Clinton în ’94. Atât ne-a trebuit ca să fim reacceptați”, a declarat Dan Dungaciu.

România, din nou în postura de „a cere atenție”

Analistul consideră că, odată cu venirea la putere a lui Donald Trump, România s-ar putea regăsi într-o situație similară cu cea de la începutul anilor ’90, când liderii politici încercau să reconstruiască relațiile cu Washingtonul și să obțină o recunoaștere oficială mai solidă.

„Noi suntem acum, după ruptura asta, cu venirea lui Trump la putere, într-o situație asemănătoare. Suntem în poziția României de la începutul anilor ’90, când președintele ieșea cu: «Vă rog, sunați-ne și pe noi, băgați-ne și pe noi în seamă»”, a explicat Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Prognoza actualizată de la ANM: Cât de caldă va fi vremea și unde va ploua?