Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Valentin Stan acuză Ucraina că a aruncat în aer o sursă energetică foarte importantă pentru Europa

Valentin Stan acuză Ucraina că a aruncat în aer o sursă energetică foarte importantă pentru Europa

Valentin Stan susține că Ucraina a atacat terminalul CPC de la Novorossiysk, distrugând o rută energetică esențială pentru Europa. Aceste atacuri, avertizează analistul, paralizează un flux vital de resurse în plină criză energetică. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Valentin Stan critică dur acțiunile Kievului, care a atacat terminalul conductei Caspice, o rută energetică esențială a Kazahstanului. Astfel, a fost afectat al doilea mare furnizor de petrol al continentului, care alimentează rafinăriile europene.

Conducta Caspică merge 1.500 km, până la Novorossiysk. Se duce petrol în Georgia, vezi tu, asta e România, dar uite unde se mai duce, e în Dardanele, se duce în Grecia, de aici se duce în toată Europa. Au aruncat în aer, fără să le pese, o sursă energetică esențială pentru supraviețuirea Europei în condițiile crizei energetice. Iar Europa, cu România în cap, a tăcut. Cum își scot europenii, cum ieșeau cu petrol din Norvegia sau îi mai interesează? Dar noi am tăcut. Am tăcut că suntem slugi, că suntem proști, că suntem lichele și secături care vrem să stăm pe grumazul poporului român și tăcem mâlc, pentru că altfel se supără Ursula. Pentru toți acești netrebnici care au tăcut, cu presa lor securistă cu tot, încă am o justificare, dacă vrei, dar nu pot să nu te întreb care a fost datoria îndeplinită de către ei față de poporul român pe care l-au ținut în întuneric. Vizavi de situația asta, nu le-au spus. Din cauza ucrainenilor, mâine nu mai aveți nici curent în frigider, nu mai aveți nici la pompă benzină și s-ar putea să avem probleme și în incubatoare, la maternitate.

Presa din Ucraina citează Bloomberg, iar România tace

Stan acuză tăcerea clasei politice și a presei de la București în privința acestei situații critice. El acuză clasa politică de servilism în fața Bruxelles-ului, refuzând să abordeze un subiect de importanță energetică enormă pentru țară. Acesta susține că se ascund intenționat riscuri majore de aprovizionare ce vor afecta populația, de la scumpiri la pompă până la pene de curent.

De ce n-am avut dezbaterea asta în România? Asta-i comersantul ucrainean, zice: Kazahstanul nu va mai aproviziona terminalul din Marea Neagră. Care sunt consecințele? Din Bloomberg preia, atenție, presa ucraineană. Noi n-am preluat de la Bloomberg, noi am tăcut: Ar fi trebuit să înceteze să primească transporturi prin conducte pe 21. La urma urmei, companiile petroliere sunt prea nervoase să trimită vase la facilitate, au declarat două surse apropiate situației pentru publicație. Aceste perturbări au loc pe fundalul unei opriri aproape complete a transportului de țiței prin Strâmtoarea Hormuz din cauza ostilităților… Terminalul CPC este cea mai mare piață de export de petrol a Kazahstanului. Reprezenta aproximativ 80% din fluxurile de țiței ale țării. Poftim, ia uite de unde vin Chevron, ExxonMobil, Shell Holdings. Kazahstan este al 2-lea cel mai mare furnizor de petrol pentru Europa. O reducere a fluxurilor sale ar afecta rafinăriile regionale într-un moment în care acestea caută să înlocuiască aprovizionarea din Golful Persic, notează Bloomberg. Deși terminalul CPC se află în Rusia, exporturile din facilitate nu sunt supuse sancțiunilor occidentale.

Consorțiul Conductei Caspice (CPC) a anunțat un atac cu drone executat joia trecută în zona terminalului de lângă Novorossiysk, ce a vizat două petroliere. În urma incidentului, încărcarea petrolului a fost din nou suspendată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
De ce a luat Emily Burghelea decizia de a se muta definitiv cu toată familia din România în Spania? Imagini exclusive din noua lor casă: „Nu am plecat pentru plajă”
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
UE s-ar putea extinde după 13 ani de pauză. Ce țară este foarte aproape de aderare?