Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Victor Ponta: „Palestinienii nu au cum să meargă în Egipt. Are 100 de milioane de locuitori și niște probleme economice”

Victor Ponta: „Palestinienii nu au cum să meargă în Egipt. Are 100 de milioane de locuitori și niște probleme economice”

Victor Ponta, fost premier al României, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta este de părere că nu este o soluție ca palestinienii să plece în Egipt sau în altă parte. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Sunt două popoare. Cel israelian, care are dreptul să existe, este țara lor, dar și poporul palestinian, care s-a născut acolo și au și ei drepturi. S-a rezolvat o criză de 30 de ani, din Nagorno-Karabakh, prin faptul că i-a urcat în mașini pe cei 100.000 sau 200.000 de armeni și i-a trimis în altă parte, dar nu cred că asta este soluția. Palestinienii unde să meargă? În Egipt? Egiptul are 100 de milioane de locuitori și are niște probleme economice. Lucrurile sunt complicate”, a declarat Victor Ponta.

Fostul premier consideră că libertatea de exprimare se află într-o situație cum nu a mai fost. „Eu am o problemă, repet, cu libertatea minimă de exprimare în România, care mi se pare într-un pericol cum nu a mai fost (lăsând la o parte că te suspendă Facebook, YouTube etc.”

Mirel Palada: „Dictatura nu este a marilor corporații, ci a complexului militaro-industrial, care este modelul din SUA, adică al securității. Discutam de ce suntem atât de slugarnici și nu acceptăm cu ca o persoană să aibă o opinie contrară. Ministrul Muncii din Spania a spus o chestie cu care noi nu suntem de acord. Dacă în România ar veni cineva să spună asta, s-ar spune că persoana respectivă nu ar mai trebui să existe. Într-o societate militară, într-o organizație militară, ordinea este foarte simplă: unul singur spune ceva, toți ceilalți execută. Dacă un subaltern îi spune șefului că nu este o situație așa cum crede, îl degradează, în bagă la închisoare, îl consideră trădător. Acest tip de gândire permează toată structura de putere și de influență din societatea românească, unde nu există o logică civilă. Dacă lumea zice că spun multe tâmpenii, asta nu înseamnă că nu mai trebuie să exist în această lume. Fiecare spune punctul de vedere.”

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Cele mai stranii locuri din Defileul Dunării. Peșterea care ascundea roiuri înfiorătoare de muște
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Copilul tău este pretențios la mâncare? Iată ce trebuie să faci!