Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe: „Izgonirea din Gaza nu face altceva decât să repete greșelile din trecut”

VIDEO | Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe: „Izgonirea din Gaza nu face altceva decât să repete greșelile din trecut”

Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Soluția crizei din Israel nu este alungarea oamenilor de pe teritorii, spune Adrian Severin. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Ei creează probleme în alte părți și în felul acesta se întinde criza. În Gaza, ideea de a-i goni pe toți nu face decât să repete tragediile din trecut. Ideea întoarcerii refugiaților a fost un alt obstacol în găsirea unei soluții de pace. Istoria explică de ce nimeni nu este așa de grăbit să-i găzduiască pe palestinienii care se refugiază din Gază. Toată lumea arabă protestează împotriva Israelului, dar spune și să își rezolve problema și să nu vină la ei refugiații, că știu ce înseamnă – să facă tabere de refugiați, să fie revolte în tabere și să se extindă. Din aceste tabere se alimentează și mișcările islamice radicale din țările gazdă”, a declarat Adrian Severin.

Unii lideri au considerat că problema din Israel se va rezolva prin război, consideră fostul ministru al Afacerilor Externe.

„Cred că au existat niște minți care s-au gândit: hai să rezolvăm această problemă rapid, prin război, pentru că în felul acesta bifăm o problemă care nu a fost de multă vreme rezolvată. Reamintesc că atunci când a avut loc războiul de 6 zile (între Israel și un număr de țări arabe – Iordania, Siria, Egipt), armata israeliană a ocupat Fâșia Gaza și peninsula Sinai. Când s-a făcut dintre Israel și Egipt, israelienii au spus ca Gaza să o ia Egiptul, dar nu a vrut. Știau că este o problemă greu de rezolvat, greu de soluționat. Au lăsat problema Israelului. Toate soluțiile se analizează, dar măcar să le căutăm. Poate fi o soluție și aceea de a organiza pe teritoriul respectiv chiar și trei state sau patru, nu două”, a adăugat Adrian Severin.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman