Prima pagină » Economic » BNR a anunțat un curs de referință sub maximul istoric, deși în piață cotațiile erau mai sus

BNR a anunțat un curs de referință sub maximul istoric, deși în piață cotațiile erau mai sus

BNR a anunțat un curs de referință sub maximul istoric, deși în piață cotațiile erau mai sus
Cotațiile monedei naționale se situau peste 4,41 lei/euro în debutul sesiunii interbancare de miercuri, după care rata de schimb a coborât ușor sub acest nivel, iar piețele externe au rămas tensionate, din cauza speculațiilor că Grecia ar putea fi împinsă în afara zonei euro.

Cotațiile monedei naționale se situau peste 4,41 lei/euro în debutul sesiunii interbancare de miercuri, după care rata de schimb a coborât ușor sub acest nivel, iar piețele externe au rămas tensionate, din cauza speculațiilor că Grecia ar putea fi împinsă în afara zonei euro.

La deschidere, euro era cotat la 4,4100 – 4,4110 lei, , peste nivelul de la finalul sesiunii precedente, când transferurile se perfectau la 4,4050 – 4,4070 lei/euro.

Ulterior, cursul a scăzut ușor, la 4,4075 – 4,4095 lei/euro.

Valutele din regiune au deschis indecis, iar principalele acțiuni europene afișau creșteri ușoare, revenind de la minimul a patru luni. Încrederea a rămas însă redusă, din cauza speculațiilor că Grecia ar putea fi împinsă în afara zonei euro. Partidele politice elene încearcă să formeze un guvern după alegerile parlamentare de duminică, în urma cărora nu a rezultat o forță politică suficient de puternică.

Banca Națională a României (BNR) a anunțat marți un curs de referință cu 0,21 bani mai redus, de 4,4032 lei/euro. În sesiunea precedentă, rata de schimb s-a plasat la 4,4053 lei/euro.

Față de dolar, moneda națională a continuat să se deprecieze, cursul urcând cu 0,29 bani, la 3,3850 lei/dolar, și a atins astfel un nou maxim începând cu 18 ianuarie. La data menționată, referința s-a situat la 3,3892 lei/dolar.

Pentru francul elvețian, paritatea oficială a scăzut nesemnificativ, de la 3,6673 lei/franc la 3,6667 lei/franc.

Băncile comerciale afișau dobânzi de 3,86 – 4,36% pentru plasamentele pe termen de o zi, în scădere de la 3,92 – 4,42%.

UPDATE BNR a anunțat un curs de referință sub maximul istoric, deși în piață cotațiile erau mai sus

BNR a anunțat un curs de referință de 4,4160 lei/euro, sub maximul istoric, deși în piață cotațiile se situau peste 4,42 lei/euro, ca urmare a unor ordine comerciale masive de cumpărare de euro din partea unor jucători din Londra, potrivit dealerilor.

Precedentul maxim istoric, de 4,4168 lei/euro, a fost anunțat pe 2 mai, la acea dată jucătorii fiind îngrijorați de incertitudinile legate de măsurile pe care le va adopta noul executiv, după căderea Guvernului Ungureanu.

În sesiunea precedentă, cursul s-a plasat la 4,4032 lei/euro.

Spre jumătatea zilei, au apărut în piață ordine agresive de cumpărare de euro de la un jucător din Londra, potrivit dealerilor, care a urcat cotațiile la un maxim de 4,4260 lei/euro.

„BNR a încercat să tempereze deprecierea leului, însă jucătorul londonez a fost hotărât să ducă referința mai sus”, a spus dealerul unei bănci.

Dealerul a menționat că rata de schimb nu a coborât sub 4,4190 leieuro în intervalul 12:30-13:00, când BNR a anunță cursul de referință.

Moneda națională a continuat să se deprecieze și față de dolar, cursul urcând cu 1,81 bani, de la 3,3850 lei/dolar la 3,4031 lei/dolar, și a atins astfel maximul începând cu 16 ianuarie. La data menționată, referința s-a situat la 3,4245 lei/dolar.

Pentru francul elvețian, referința a urcat miercuri cu 0,98 bani, la 3,6765 lei/franc, un nou maxim din 5 septembrie. La acea dată, francul a fost cotat la 3,8133 lei.

Cotațiile monedei naționale s-au situat peste 4,41 lei/euro în debutul sesiunii interbancare de miercuri, după care rata de schimb a coborât pentru scurt timp ușor sub acest nivel.

Deprecierea leului a fost amplificată și de sentmentul negativ din regiune, după ce surse din industria financiară au declarat pentru Reuters că Spania va cere instituțiilor de credit să consituie rezerve de încă 35 miliarde de euro pentru împrumuturile acordate constructorilor, în contextul încercărilor autorităților de a restabili încrederea în stabilitatea sectorului bancar.

Valutele din regiune afișau de asemenea, deprecieri importante. Zlotul era în scădere cu 0,3%, iar forintul a pierdut 0,7%.

Băncile comerciale au afișat miercuri dimineață dobânzi de 3,84 – 4,34%, în scădere de la 3,92 – 4,42% pe an pentru plasamentele pe termen de o zi. Totodată, au scăzut ușor și dobânzile practicate pentru plasamentele cu scadență la o săptămână, de la 3,97 – 4,47% la 3,93 – -4,43%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă