Prima pagină » Economic » Bulgarii se bucură de zăpadă. Numărul turiștilor din Bansko, Pamporovo și Vitoșa este în creștere

Bulgarii se bucură de zăpadă. Numărul turiștilor din Bansko, Pamporovo și Vitoșa este în creștere

Bulgarii se bucură de zăpadă. Numărul turiștilor din Bansko, Pamporovo și Vitoșa este în creștere
După săptămâni în care vremea nu a ținut cu ei, proprietarii din cele mai populare stațiuni montane din Bulgaria se bucură acum de zăpada căzută la finalul săptămânii trecute ce a adus în Bansko, Pamporovo sau Vitoșa mai mulți turiști pasionați de sporturile de iarnă.

După săptămâni în care vremea nu a ținut cu afacerile lor, proprietarii din cele mai populare stațiuni montane din Bulgaria se bucură acum de zăpada căzută la finalul săptămânii trecute, ce a adus în Bansko, Pamporovo sau Vitoșa mulți turiști pasionați de sporturile de iarnă, scrie agenția de știri Independent Balkan.

Chiar și fără ajutorul vremii, folosind pentru amenajarea pârtiilor turnurile de zăpadă artificială, bulgarii tot au reușit să înregistreze un trend crescător al numărului de turiști care i-au vizitat în această iarnă.

Mai multe ponturi pentru un sejur perfect, oferte de vacanță și destinații deosebite din lume pe pagina de Facebook „Tips and Travel”

În Bansko, spre exemplu, cea mai modernă stațiune montană din Bulgaria, aflată la poalele munților Pirin, s-a înregistrat imediat după venirea zăpezii o mărire a numărului de turiști. Un alt element care a favorizat creșterea vizitatorilor în stațiunea vecinilor, a fost și începutul vacanței de iarnă pentru copiii din Turcia care a adus o creștere considerabilă a numărului de turiști turci.

Reprezentanții stațiunii Bansko spun că, odată cu venirea zăpezii, vor putea fi deschise noi pârtii pentru că, până acum, temperaturile erau de multe ori prea mari pentru ca tunurile de zăpadă să poată funcționa la capacitate optimă.

În zona destinată iubitorilor sporturilor de iarnă de pe muntele Vitoșa, la finalul săptămânii trecute zăpada măsura 25 de centimetri, condițiile fiind perfecte pentru schi.

În Pamporovo, stațiune din munții Rodopi, în ciuda lipsei zăpezii de până acum, 90% dintre pârtiile și facilitățile de schi au funcționat. Tot aici s-a înregistrat o creștere cu 30% a schiorilor care folosesc pârtiile față de începutul anului trecut.

Pe lângă bulgari, un număr semnificativ de români, turci, sârbi, macedoneni, ruși și britanici au vizitat Pamporovo în ultimul timp. Duminică, stratul de zăpadă măsura aici 20 de centimetri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani