Prima pagină » Economic » Cariere » Piața muncii » Angajații din România care câștigă chiar și 65.000 de euro pe an. „Sunt suficiente niște CURSURI, pe lângă o facultate care ar fi un plus”

Angajații din România care câștigă chiar și 65.000 de euro pe an. „Sunt suficiente niște CURSURI, pe lângă o facultate care ar fi un plus”

Carla Adamescu
Angajații din România care câștigă chiar și 65.000 de euro pe an. „Sunt suficiente niște CURSURI, pe lângă o facultate care ar fi un plus”

Există o categorie de angajați care încasează, anual, salarii care ajung la 65.000 de euro. Este posibil chiar și în România. Specialiștii spun că „sunt suficiente chiar și niște cursuri”, pe lângă facultatea care ar fi „un plus”.

Românii care lucrează în domeniul inteligenței artificiale câștigă și salarii de 8.000 de euro pe lună, spun specialiștii în Resurse Umane.

„În principiu, cei mai bine plătiți sunt cei care au deja o oarecare experiență în zona IT, însă mai nou sunt suficiente și doar niște cursuri de specializare ca să poată să lucreze pe zona asta, a inteligenței artificiale.

Dacă e să discutăm de salarii foarte mari, pentru că e o cerere foarte ridicată acum în zona asta, putem să vorbim pe România, spre exemplu, între 25.000 până la 65.000 de euro pe an un salariu pentru un astfel de om, dar ca nivel de specializare sunt suficiente chiar și niște cursuri, pe lângă o facultate care ar fi, așa, un plus.

Pot fi făcute și în străinătate (cursurile, n.r.), sunt mult mai multe și mult mai variate acolo, dar pot fi făcute și în România și, da, 100% și online”, a spus Ioana Petrea, specialistă în resurse umane, la B1 TV.

„Foarte mulți își doresc acum să facă reconversie profesională”

Întrebată dacă este mare numărul românilor care lucrează în domeniul inteligenței artificiale, Ioana Petrea a explicat: „Pe lângă faptul că există destul de mulți, foarte, foarte mulți își doresc acum să facă și reconversie profesională și să intre în zona asta. Spre exemplu, există o companie producătoare de adidași care poate să ofere între 148.000 de dolari, aproximativ, media pe an ca și salariu. Un inginer senior pe zona de inteligență artificială, spre exemplu, poate să câștige până la 148.000 de dolari pe an, media, adică sunt și salarii mai mari de atât”.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un dinozaur gigant ar putea schimba tot ce știm despre titanii din Jurasic