Prima pagină » Economic » DE CE NU INTRĂM ÎN SCHENGEN. Cu cât A CRESCUT contrabanda cu țigări în ultimele patru luni. Gaura la buget: 100 de milioane de euro

DE CE NU INTRĂM ÎN SCHENGEN. Cu cât A CRESCUT contrabanda cu țigări în ultimele patru luni. Gaura la buget: 100 de milioane de euro

Aproape 100 de milioane de euro nu au mai ajuns la bugetul de stat în urma creșterii contrabandei cu țigarete în România. Astfel, din luna noiembrie a anului trecut și până în luna ianuarie a anului în curs, nivelul comerțului ilicit cu țigarete a ajuns de la 13% la 15,4%.

Aproape 100 de milioane de euro nu au mai ajuns la bugetul de stat în urma creșterii contrabandei cu țigarete în România. Astfel, din luna noiembrie a anului trecut și până în luna ianuarie a anului în curs, nivelul comerțului ilicit cu țigarete a ajuns de la 13% la 15,4%, potrivit datelor companiei de cercetare Novel Research.

Aceasta reprezintă prima majorare importantă înregistrată la nivelul contrabandei cu țigarete din țara noastră, după ce pe parcursul anului trecut el s-a menținut în jurul valorii de 13% din piață.

„Creșterea contrabandei cu 2,4 puncte procentuale reprezintă aproape 100 de milioane de euro care s-au dus pe piața neagră, în loc să meargă la bugetul de stat. Principala cauză pare să fie majorarea prețurilor pe piața legală, ca urmare a influenței cursului valutar la care se plătește acciză începând cu luna ianuarie, în timp ce prețurile produselor de contrabandă au rămas neschimbate”, explică Gilda Lazăr, Director Corporate Affairs & Communications JTI România, Moldova și Bulgaria, într-un raport remis gândul.

Cât costă țigaretele pe piața neagră

În luna ianuarie a anului 2013, prețul mediu cu care erau vândute în România pachetele de țigări de contrabandă era de 8,9 lei, în timp ce pentru a achiziționa țigarete din magazine, românii erau nevoiți să scoată din buzunar 13 lei în urma majorării recente a prețului cu 0,5 lei pe pachet.

Proveniența țigaretelor de contrabandă care ajung în România (Click pentru a mări)

Evoluție cote volumice (total contrabandă=100%)

Sursă: date furnizate de JTI România

Astfel, diferența dintre prețul cu care sunt comercializate pachetele de țigarete de contrabandă și cele legale era de 4,1 lei.

Față de prima lună a anului trecut, românii trebuie să plătească cu 0,8 lei mai mult pentru un pachet de țigări, având în vedere că prețul lui de comercializare a crescut de la 12,2 lei la 13 lei. Cei care aleg să cumpere țigări de pe piața neagră plătesc și ei cu 0,7 lei mai mult, având în vedere că în ultimul an prețul țigaretelor de contrabandă a crescut de la 8,2 lei la 8,9 lei.

Unde s-au înregistrat cele mai mari creșteri ale contrabandei cu țigarete

Cea mai mare creștere a contrabandei cu țigarete s-a înregistrat în perioada noiembrie-ianuarie în sud-estul țării. Și la nivelul Capitalei s-a înregistrat o creștere a contrabandei, în aceeași perioadă aceasta ajungând la 8,5% din comerțul ilicit, față de 3,1%, cât se înregistra în luna noiembrie a anului trecut.

FOTO: Publimedia/Shutterstock

Cele mai afectate regiuni de comerțul ilicit au fost în luna ianuarie cele de vest, nord-est și sud-vest ale țării.

La polul opus, s-au înregistrat scăderi ale contrabandei în regiunea de nord-est a țării și în cea de sud-vest.

De unde provin țigările de contrabandă vândute în România

Principala sursă a contrabandei cu țigarete din România a fost reprezentată la începutul anului de duty free-uri, potrivit timbrelor aplicate pe pachete. În top se află însă și state precum Ucraina și Moldova care au furnizat 25,8%, respectiv 22,3% din comerțul ilicit cu țigarete din țara noastră.

Proveniența pe regiuni a țigaretelor de contrabandă (Click pentru a mări)

Evoluție cote volumice (total regiune=100%)

Sursă: date furnizate de JTI România

O creștere semnificativă s-a înregistrat, de asemenea, în perioada noiembrie 2012 – ianuarie 2013 în cazul Serbiei, la rândul său o sursă de țigarete de contrabandă pentru România.

În prima lună a anului 2013, cele mai multe țigări de contrabandă care au ajuns pe piața neagră din Capitală au avut ca țară de proveniență Moldova, în timp ce țigările sârbești au ajuns în număr mare în sud-vestul țării, iar cele din duty free-uri și din Ucraina au ajuns în nord-vestul și în centrul țării.

Cât de importantă este industria tutunului pentru țara noastră

Companiile care își desfășoară activitatea în industria tutunului sunt unii dintre cei mai mari contribuabili la bugetul de stat al României. Doar în 2012, producătorii de țigarete au plătit accize și taxe la bugetul de stat de peste 3 miliarde de euro, sumă ce reprezintă aproape 3% din produsul intern brut (PIB) și o contribuție la veniturile bugetare de circa 9%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman