Prima pagină » Economic » Lovitura lui Putin. Gazprom crește cu 26% prețul gazelor livrate Ucrainei, la două zile după o majorare de 44%

Lovitura lui Putin. Gazprom crește cu 26% prețul gazelor livrate Ucrainei, la două zile după o majorare de 44%

Lovitura lui Putin. Gazprom crește cu 26% prețul gazelor livrate Ucrainei, la două zile după o majorare de 44%
Lovitura DECISIVĂ pentru Ucraina:

Noua majorare este determinată de introducerea unei taxe la exportul gazelor naturale către Ucraina, a informat grupul rus controlat de stat, citat de Reuters.

În primul trimestru al acestui an, Ucraina a plătit 268,5 dolari pentru 1.000 de metrti cubi de gaze naturale.

Creșterea de preț a fost anunțată de directorul general al Gazprom, Alexei Miller, în timpul unei întâlniri cu premierul rus Dimitri Medvedev, care a cerut Ucrainei să-și plătească datoriile de 2,2 miliarde de dolari acumulate în contul gazelor livrate de Rusia.

„Prețul gazelor crește automat din aprilie”, a spus Miller, adăugând că majorarea este cauzată de introducerea taxei la exportul către Ucraina, care până în prezent a beneficiat de un regim preferențial de exceptare de la plata taxei.

Gazprom a crescut marți cu 44% prețul gazelor naturale livrate Ucrainei, după expirarea unui discount acordat la sfârșitul anului trecut. Decizia sporește presiunile financiare asupra autorităților de la Kiev, care așteaptă un program de asistență financiară internațională, potrivit Bloomberg.

Producătorul de gaze a anunțat că majorarea prețului respectă contractul și este necesară întrucât Ucraina datorează peste 1,7 miliarde de dolari pentru gazele cumpărate de la începutul anului 2013.

Guvernul fostului președinte Victor Ianukovici a negociat anul trecut reducerea prețului gazelor, pe fondul protestelor declanșate după renunțarea la acordul de asociere cu Uniunea Europeană.

„Discountul pentru prețul gazelor nu mai poate fi aplicat”, a afirmat marți directorul general al Gazprom, Alexei Miller, adăugând că Ucraina nu a reușit să plătească gazele primite în 2013 și nu plătește integral nici pentru livrările curente.

Autoritățile de la Kiev au convenit săptămâna trecută cu FMI un acord de împrumut în valoare de 14-18 miliarde de dolari, programul de ajutor financiar urmând să deblocheze și alte finanțări pentru Ucraina, până la un total de 27 de miliarde de dolari în următorii doi ani.

În cadrul acordului cu FMI, Ucraina s-a angajat să majoreze prețul gazelor pentru populație cu 50%, de la 1 mai.

Ucraina are o importanță semnificativă pentru securitatea energetică a Europei, întrucât circa 15% din necesarul de gaze al UE tranzitează teritorul acestei țări. În ianuarie 2009, o dispută între Rusia și Ucraina legată de prețul gazelor a dus la perturbarea livrărilor spre Europa petru circa două săptămâni.

Prețul mediu al gazelor pentru clienții europeni va fi în acest an de circa 370-380 dolari pentru 1.000 de metri cubi, potrivit estimărilor Gazprom.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică